POLSKI DROGI DO WOLNOŚCI
Aktorzy teatru zaprezentowali tragiczne doświadczenia Polaków od wybuchu II wojny światowej do jej zakończenia, zilustrowali, w sposób poruszający widzów, skutki i konsekwencje konferencji jałtańskiej i nowego, narzuconego Polsce porządku w Europie. Wiele uwagi poświęcono w przedstawieniu „Żołnierzom Wyklętym – Bohaterom Niezłomnym”, których święto obchodziliśmy 1 marca. Pokazano dramat Polaków, niezgadzających się na nowe – sowieckie zniewolenie, siłą narzucone przez Stalina.
Przejmujące jest też zakończeniu przedstawienia – dramatyczne i wstrząsające zdjęcia ze stanu wojennego na tle słów, ostrzegających przed dyktatorami i totalitaryzmem w różnej formie, zawsze stanowiącymi zagrożenie dla wolności, bezpieczeństwa i pokoju. Zobaczyliśmy słynne na cały świat zdjęcie z zamieszek, które wybuchły w Lubinie w sierpniu 1982 roku, dla upamiętnienia Solidarności i zaprotestowania przeciw stanowi wojennemu.
A oto niektóre fragmenty scenariusza spektaklu: „…Jeńcy muszą iść brzegiem szosy. Usłyszałem terkot tuzina niemieckich automatów. Pośpieszyłem w tym kierunku i ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców…” – to wrzesień 1939.
„…Wybito mi pierwsze dwa zęby. Od tej chwili staliśmy się tylko numerami. Ja byłem numerem 4859…” – to Witold Pilecki w Auschwitz, wybito mu zęby, bo numerek trzymał w rękach nie w zębach…
„…Przywieziono nas gdzieś do lasu, coś w rodzaju letniska. Zabrano mi zegarek, na którym była godzina 6.30…, pas główny, scyzoryk…” – to o polskich żołnierzach w Katyniu.
„…Czy wy możecie sobie wyobrazić ile cierpienia jest w żołnierzu, który całymi latami chodzi po lesie i kryje się jak szczur. Żołnierz leśny walczący o Wolność i Niepodległość swojej Ojczyzny…” – to o żołnierzach AK, którzy nie zgadzali się na sowiecką okupację.
„…Różne były metody wymuszania zeznań. Jednak z pewnością najgorszy był hak. Wiązano ręce i nogi skazanego i …” – to metody przesłuchań UB wobec Żołnierzy Niezłomnych.
Organizatorki tej potrzebnej, bardzo dobrej lekcji historii:
Wanda Trzeciak, Ewa Michalak, Sylwia Wiśniewska