CO TO JEST MECHANIKA? 

W wielkim skrócie to całość wiedzy dotyczącej projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Mechanika jest wszędzie tam gdzie używa się nawet najprostszych maszyn.

Mechanika koncentruje się głównie na następujących zagadnieniach:

 • rysunek techniczny
 • teoria mechanizmów i maszyn
 • materiałoznawstwo
 • wytrzymałość materiałów
 • podstawy konstrukcji maszyn
 • maszynoznawstwo
 • technologia budowy maszyn
 • mechanika precyzyjna

PO CO NAM TA MECHANIKA?

Bez mechaniki nie umielibyśmy projektować i produkować żadnych przedmiotów. Umiejętność korzystania ze wspaniałości mechaniki jest jednym z czynników odróżniających ludzi od zwierząt. Dzięki pracy mechaników następuje postęp technologiczny bez którego nie istniał by świat taki jaki znamy.

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ MECHANICY?

Mechanicy w swojej pracy realizują następujące zadania:

 • projektowanie i konstruowanie części maszyn z wykorzystaniem technik komputerowych
 • wytwarzanie części maszyn
 • obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie
 • obsługa, diagnozowanie i naprawa maszyn i urządzeń
 • montaż i demontaż maszyn i urządzeń
 • organizacja procesów produkcji
 • kontrola jakości wytwarzanych części maszyn
 • instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń

MECHANICY W ZST

Nasi mechanicy przygotowują się do zdania egzaminu zawodowego w następujących kwalifikacjach:

 • MG.19. Użytkowanie obrabiarek numerycznych
 • MG.44. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

CZYM MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ?

 • Korzystamy z wielu pracowni szkolnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt niezbędny do kompleksowej nauki zawodu.
 • Uczymy we współpracy z nowoczesnymi firmami np. Lumel S. A.; LfC; Falubaz Polska S.A. S. K. A. 
 • Jeden dzień w tygodniu przeznaczamy na zajęcia w firmie Falubaz Polska S.A. S. K. A. Nasi mechanicy obsługują samodzielnie obrabiarki skrawające, od leciwych już maszyn konwencjonalnych po najbardziej nowoczesne centra CNC.
 • Uczestniczymy w projektach unijnych dzięki czemu uczniowie spędzają kilka tygodni w roku na nauce w nowoczesnym ośrodku szkoleniowym w Niemczech.
 • Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie. Większość z nich pracuje w największych zakładach przemysłowych Zielonej Góry i okolic.
 • Wielu naszych absolwentów studiuje na renomowanych polskich uczelniach technicznych np. AGH, Politechnice Warszawskiej, Poznańskiej i Wrocławskiej
 • Najlepszym gwarantujemy pracę od razu po skończeniu szkoły. Pracodawcy zgłaszają się do nas po najlepszych absolwentów.
 • Tradycją naszej szkoły jest kształcenie pracowników dla lokalnego przemysłu. Kiedyś byliśmy szkołą przyzakładową takich zakładów jak: Lumel, Falubaz i Zastal. Do dzisiaj wiążą nas szczególne relacje z tymi zakładami.
 • Profil mechaniczny jest sponsorowany przez firmy LfC i Falubaz Polska, dzięki temu pozyskujemy wyposażenie pracowni i materiały na których zawodu uczą się nasi mechanicy

SPRAWDŹ NAS!!!

Chętnie spotkamy się, oprowadzimy po pracowniach i odpowiemy na pytania wszystkich zainteresowanych. 

KONTAKT

Skontaktuj się z nami bezpośrednio pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SZCZEGÓŁOWA PREZENTACJA ZAWODUPRZEGLĄD ARTYKUŁÓW ZWIĄZANYCH Z ZAWODEM

 

 

II LUBUSKIE FORUM TECHNOLOGII PRZEMYSŁOWYCH

30 października nasi mechanicy z klasy III wzięli udział w warsztatach organizowanych w ramach II Lubuskiego Forum Technologii Przemysłowych. Impreza ta jest okazją do spotkania w ramach branży mechanicznej. Forum organizowane jest przez Park Naukowo Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego  w Nowym Kisielinie. Podczas imprezy wystawcami są wiodące firmy z branży. Odbywa się prezentacja produktów oraz usług, a także bardzo ważna aktualizacja wiedzy. Nasi mechanicy, po powrocie z praktyki zawodowej mogli przekonać się, że posiadanie fachowej wiedzy i umiejętności jest użyteczne, a zawód mechanik szczególnie poszukiwani na rynku pracy. Dzięki udziałowi w warsztatach nasi uczniowie wzięli udział także w szkoleniu nt. programowania obrabiarek CNC w systemie Siemens Sinumeric z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania specjalistycznego Sinutrain. Wykonany podczas szkolenia program obróbki można było przetestować na obrabiarkach  i wykonać gotowe przedmioty m. in. piórnik czy kostkę do gry.  Po zakończeniu warsztatów uczestnicy deklarowali duże zadowolenie z możliwości udziału w tej imprezie. Z możliwość uczestnictwa i wzorową organizację dziękujemy Prezesowi PNT dr inż. Romanowi Kielcowi, oraz Kierownik ds. marketingu i współpracy z przemysłem mgr inż. Małgorzacie Kozłowskiej.

WYDZIAŁ MECHANICZNY UZ SZKOLI NASZYCH MECHANIKÓW

W ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Mieście Zielona Góra” nasi mechanicy z klasy 2TMW wzięli udział w specjalistycznych zajęciach zawodowych. Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych wydziału mechanicznego UZ, oraz odbywały się w laboratoriach i pracowniach wydziału. Nasi mechanicy, podzieleni na 3 grupy mieli okazję przeprowadzić doświadczenia, oraz nauczyć się obsługi specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Uczestnicy mogli przeprowadzić doświadczenie na maszynie wytrzymałościowej, wyznaczyć charakterystyczne granice wytrzymałości dla rozciąganej próbki, następnie porównać wyniki doświadczenia z symulacją wykonaną na oprogramowaniu ANSYS. W pracowni metrologii zapoznali się z obsługą specjalistycznych narzędzi i przyrządów pomiarowych, wyznaczyli profil krzywki wałka rozrządu, badali parametry chropowatości powierzchni, oraz sprawdzali dokładność i określali błędy pomiarowe mikrometrów. Na hali maszyn obserwowali obsługę nowoczesnej frezarki CNC, ćwiczyli czynności przygotowawcze i obsługowe, oraz obserwowali proces obróbki wg wcześniej napisanego programu. Zajęcia były bardzo ciekawe i z pewnością stanowiły doskonałe uzupełnienie wiedzy i umiejętności nabytych w naszej szkole.

ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW NA UNIWERSYTECIE ZIELONOGÓRSKIM

W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego …” uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach organizowanych na Uniwersytecie Zielonogórskim. W październiku w seminariach brali udział elektrycy, w listopadzie logistyce, a w grudniu mechanicy. Uczniowie mieli szansę poczuć się jak studenci realizując zajęcia prowadzone w salach uniwersytetu przez wykładowców UZ. Omawiane zagadnienia rozszerzyły wiedzę uczniów poszczególnych specjalności. Logistycy uzyskali informacje o zarządzaniu projektem i procesem w przedsiębiorstwie, mechanicy poznali zagadnienia związane z projektowaniem konstrukcji elementów maszyn w oparciu o oprogramowanie 3D. W lutym 2019r. uczniowie klas czwartych będą realizowali zajęcia w Parku Technologicznym.

Szkolny Punkt Doradztwa i Kariery

ŚWIĘTO 11 BATALIONU REMONTOWEGO W ŻAGANIU

29 maja uczniowie klas wojskowych z naszej szkoły mieli okazję wspólnie z żołnierzami 11 Batalionu Remontowego z Żagania wsiąść udział w uroczystości związanej ze świętem batalionu. Uroczystość miała miejsce na terenie  Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Tegoroczna uroczystość  to także okazja do podkreślenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 29 maja to Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Prawdziwym zaszczytem była możliwość ustawienia się naszej szkolnej kompani w szyku wraz z pododdziałami 11BRem, oraz możliwość przemaszerowania w defiladzie. Podczas całej uroczystości oraz defilady kompanią wzorowo dowodził nasz mechanik – Patryk Miśtak z klasy 2TMW. Po uroczystości, na zaproszenie Dowódcy 11BRem – ppłk Ireneusza Maślanki nasi uczniowie wzięli udział w organizowanym na terenie muzeum pikniku, gdzie mieli okazję posilić się, ale także zwiedzić obiekty muzealne oraz zaglądnąć do prezentowanego sprzętu wojskowego. Największym zainteresowaniem cieszył się czołg – słynny T34, który nasi mechanicy niestrudzenie starali się uruchomić.