CO TO JEST MECHANIKA? 

W wielkim skrócie to całość wiedzy dotyczącej projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Mechanika jest wszędzie tam gdzie używa się nawet najprostszych maszyn.

Mechanika koncentruje się głównie na następujących zagadnieniach:

 • rysunek techniczny
 • teoria mechanizmów i maszyn
 • materiałoznawstwo
 • wytrzymałość materiałów
 • podstawy konstrukcji maszyn
 • maszynoznawstwo
 • technologia budowy maszyn
 • mechanika precyzyjna

PO CO NAM TA MECHANIKA?

Bez mechaniki nie umielibyśmy projektować i produkować żadnych przedmiotów. Umiejętność korzystania ze wspaniałości mechaniki jest jednym z czynników odróżniających ludzi od zwierząt. Dzięki pracy mechaników następuje postęp technologiczny bez którego nie istniał by świat taki jaki znamy.

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ MECHANICY?

Mechanicy w swojej pracy realizują następujące zadania:

 • projektowanie i konstruowanie części maszyn z wykorzystaniem technik komputerowych
 • wytwarzanie części maszyn
 • obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie
 • obsługa, diagnozowanie i naprawa maszyn i urządzeń
 • montaż i demontaż maszyn i urządzeń
 • organizacja procesów produkcji
 • kontrola jakości wytwarzanych części maszyn
 • instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń

MECHANICY W ZST

Nasi mechanicy przygotowują się do zdania egzaminu zawodowego w następujących kwalifikacjach:

 • MEC.05 Użytkowanie obrabiarek numerycznych
 • MEC.09 Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

CZYM MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ?

 • Korzystamy z wielu pracowni szkolnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt niezbędny do kompleksowej nauki zawodu.
 • Uczymy we współpracy z najnowocześniejszymi, lokalnymi firmami
 • Jeden dzień w tygodniu przeznaczamy na zajęcia na szkolnym warsztacie mechanicznym. Nasi mechanicy obsługują samodzielnie obrabiarki skrawające, od konwencjonalnych po najbardziej nowoczesne centra obróbcze CNC.
 • Uczestniczymy w różnych projektach
 • Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie. Większość z nich pracuje w największych zakładach przemysłowych Zielonej Góry i okolic.
 • Wielu naszych absolwentów studiuje na renomowanych polskich uczelniach technicznych np. AGH, Politechnice Warszawskiej, Poznańskiej i Wrocławskiej
 • Najlepszym gwarantujemy pracę od razu po skończeniu szkoły. Pracodawcy zgłaszają się do nas po najlepszych absolwentów.
 • Tradycją naszej szkoły jest kształcenie pracowników dla lokalnego przemysłu. W przeszłości byliśmy szkołą przyzakładową takich zakładów jak: Lumel, Falubaz i Zastal. Do dzisiaj wiążą nas szczególne relacje z tymi zakładami.

SPRAWDŹ NAS!!!

Chętnie spotkamy się, oprowadzimy po pracowniach i odpowiemy na pytania wszystkich zainteresowanych. 

KONTAKT

Skontaktuj się z nami bezpośrednio pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez wiadomość na Facebooku

 

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW ZWIĄZANYCH Z ZAWODEM

 

XXIII WOJEWÓDZKI KONKURS O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ŚLUSARZA ZIEMI LUBUSKIEJ - FINAŁ (2)

W piątek 12 kwietnia, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXIII Wojewódzkim Konkursie o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. Po intensywnych zmaganiach, nasza drużyna zdobyła zaszczytne 4. miejsce w klasyfikacji generalnej i tym samym okazałą się najlepsza w Zielonej Górze!
 
Konkurs, który odbył się w ZSTiB w Szprotawie zgromadził utalentowanych adeptów branży mechanicznej z całego województwa lubuskiego. Naszą szkołę w zawodach reprezentowali wyłonieni w eliminacjach uczniowie - Kacper Szczepański z klasy 3TM i Maksymilian Żytnicki z klasy 2TM.
Zadania postawione przed uczestnikami wymagały nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności praktycznych oraz kreatywnego podejścia do problemów. Nasza drużyna stanęła na wysokości zadania, demonstrując nie tylko precyzję w działaniu, ale także dużą szybkość.
 
Gratulujemy naszym uczniom osiągnięcia tego znaczącego rezultatu i życzymy im dalszych sukcesów na drodze zawodowej. Ich determinacja i pasja są inspiracją dla nas wszystkich oraz dowodem na to, że ciężka praca zawsze się opłaca.

XXIII WOJEWÓDZKI KONKURS O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ŚLUSARZA ZIEMI LUBUSKIEJ - ETAP SZKOLNY (2)

Wojewódzki Konkurs o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej to cykliczna impreza w której mogą zmierzyć się młodzi adepci branży mechanicznej. W tym roku odbędzie się już XXIII edycja tych zawodów. W związku z tym w naszej szkole odbyły się eliminacje w wyniku których wyłonieni zostali nasi reprezentanci do etapu wojewódzkiego. Do eliminacji mógł przystąpić każdy, chętny uczeń  klas o profilu mechanicznym. Wśród wszystkich naszych mechaników i mechaników lotniczych z klas II, III i IV do rywalizacji przystąpiło 8 śmiałków, a byli to: Wiktoria Boniek, Wojciech Bugiel – Budzisz, Jakub Macutkiewicz, Karol Sikora, Oliwier Strzelecki i Kacper Szymański z klasy 3TM, oraz Bartosz Żarnowski wraz z Maksymilianem Żytnickim z klasy 2TM. Eliminacje podzielone były na dwa etapy – część teoretyczną i praktyczną.

Nasi uczestnicy uzyskali następujące wyniki procentowego wykonania zadań w poszczególnych częściach.

Nazwisko i Imię

Część teoretyczna

Część praktyczna

Średni wynik

Boniek Wiktoria

63%

44%

53%

Bugiel – Budzisz Wojciech

43%

41%

42%

Macutkiewicz Jakub

58%

74%

66%

Sikora Karol

75%

78%

76%

Strzelecki Oliwier

73%

74%

73%

Szymański Kacper

88%

81%

84%

Żarnowski Bartosz

83%

48%

65%

Żytnicki Maksymilian

98%

63%

80%

 

W etapie wojewódzkim naszą szkołę reprezentować będą Kacper Szymański i Maksymilian Żytnicki.

Uczestnikom gratulujemy odwagi i zaangażowania, ale przede wszystkim wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie prac ślusarskich, a naszym reprezentantom życzymy powodzenia w finale który odbędzie się już 12 kwietnia w Szprotawie.

WYCIECZKA DO FABRYKI DMG MORI

W dniu 18 października nasi mechanicy, automatycy i mechanicy lotniczy wzięli udział w fascynującej wycieczce do fabryki obrabiarek firmy DMG MORI w Pleszewie. To wyjątkowe doświadczenie, które dostarczyło im wglądu w proces produkcji zaawansowanych maszyn obróbczych oraz innowacji w przemyśle. Naszą grupą opiekowali się najlepsi nauczyciele – mechanicy: Panowie Cezary Grudzień, Krzysztof Rogowski i Łukasz Szerszenowicz.

Rano grupa wyruszyła z naszej szkoły autokarem w kierunku Pleszewa. Atmosfera wśród uczniów była niesamowicie podniecona, ponieważ wszyscy ciekawili się, jak wygląda praca w fabryce i jakie maszyny są produkowane przez DMG MORI. Po kilku godzinach jazdy, dotarliśmy na miejsce.

Na miejscu odbył się fascynujący spacer po hali produkcyjnej, gdzie uczniowie mogli przyjrzeć się blisko, jak obrabiarki były montowane krok po kroku. Dowiedzieli się również, jakie materiały i narzędzia są używane, oraz jakie rygorystyczne procedury kontroli jakości są stosowane, aby zapewnić doskonałą jakość produktów.

Nasi nauczyciele - Panowie Cezary Grudzień, Krzysztof Rogowski i Łukasz Szerszenowicz - okazali się niezwykle pomocni, tłumacząc uczniom szczegóły produkcji oraz odpowiadając na ich liczne pytania. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, uczniowie mogli lepiej zrozumieć proces produkcyjny oraz jego znaczenie w dzisiejszym przemyśle.

W fabryce mieści się także showroom firmy DMG MORI, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć różne modele obrabiarek i dowiedzieć się więcej o ich możliwościach. To była doskonała okazja, aby poczuć, jakie niesamowite technologiczne możliwości tkwią w tych maszynach.

W trakcie wizyty miała miejsce również przerwa kawowa i obiad, które odbyły się w samym sercu fabryki. To była doskonała okazja do relaksu i wymiany wrażeń w miłej atmosferze.

Wycieczka do fabryki DMG MORI była niezapomnianym doświadczeniem, które dostarczyło uczniom ogromnej wiedzy i inspiracji. Dzięki opiece nauczycieli i możliwości zobaczenia procesu produkcyjnego w praktyce, poczuli się jeszcze bardziej zmotywowani do rozwoju swoich umiejętności i kariery związanej z techniką i inżynierią mechaniczną, oraz automatyką przemysłową. To była wyjątkowa wycieczka, która na pewno pozostanie w ich pamięci na długo.

MECHANICY KOLEJNY RAZ NA UZ

W poniedziałek 19 września młodzi adepci mechaniki z klasy 2TM mieli okazję po raz kolejny wziąć udział w zajęciach organizowanych przez wydział mechaniczny UZ. Tym razem nasi mechanicy poznali procedurę przygotowania produkcji z wykorzystaniem oprogramowania CAD/CAM, oraz wykonanie wcześniej zaprojektowanego wyrobu na obrabiarce CNC. Kolejnym etapem zajęć było przeprowadzenia badania wytrzymałościowego wykonanej próbki. Zajęcia zostały zwieńczone tradycyjnym, staropolskim posiłkiem który został nagrodzony gromkimi brawami. Organizacja i tematyka zaje, a także nowoczesne wyposażenie laboratoriów wydziału mechanicznego UZ zrobiła na naszych przyszłych mechanikach duże wrażenie - co widać na zdjęciach. Kolejne klasy i kolejne zajęcia wkrótce.