Ogólnopolski Tydzień Kariery 2012 w Zespole Szkół Technicznych

W poniedziałek 15 października 2012 roku  uczniowie naszej szkoły z  klas IV technik handlowiec, III technik elektryk i III technik  ochrony środowiska pod opieką Pani Katarzyny Dutczak oraz Pani Agnieszki Ciągło   przebywali z wizytą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Klasa handlowa  zapoznała się z funkcjonowaniem i organizacją pracy w bibliotekach uczelni dzięki uprzejmości Pani mgr Jadwigi Szwedo.
W tym czasie klasy elektryczna i ochrony środowiska zwiedzały Centrum Energii Odnawialnej  pod opieką Pana dr inż. Grzegorza Kobyłeckiego. Oto fragment sprawozdania uczennicy klasy III TS  Angielki Solskiej : „Na początek wzięliśmy udział w warsztatach, które ukazały nam metody wykorzystania odnawialnych źródeł energii . Na wyposażeniu Centrum są najnowszej generacji urządzenia technologii cieplnej, takiej jak: pompy,
kolektory ciepła, piec na biomasę oraz źródła odnawialnej energii elektrycznej: generatory wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne połączone z układami wodorowych ogniw paliwowych. Wyposażenie obiektu uzupełnia mikroturbina gazowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną, ciepło i chłód.(…) -  te informację będą  nam pomocne w poprawnym napisaniu egzaminu zawodowego;) . Sam kompleks oraz okolica zrobiła na każdym ogromne wrażenie. Chętnie wybralibyśmy się jeszcze raz na takie warsztaty”.
Podsumowanie spotkania odbyło się podczas wykładu Pani doc. dr inż.Izabeli Wojewody dotyczącego zagadnień ekonomicznych związanych z budżetem państwa i długu publicznego.
Podczas całego spotkania na uczelni byliśmy pod opieką Pani Przecznik PWSZ mgr  Moniki  Suder.
We wtorek 16 października 2012 roku uczniowie  klas  III i IV technik logistyk wojskowy w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w WUP w Zielonej  Górze  w ramach dnia służb mundurowych spotkali się z przedstawicielami lasów państwowych, służb więziennych oraz wojskowych – opiekę nad klasami sprawowały Pani Agnieszka Ciągło i Pani Anna Roszak.
Z ramienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych spotkanie służb leśnych prowadzili Pan Naczelnik Zbigniew Dymek oraz Pan Janusz Zawada. Uczniowie zapoznali się z  warunkami pracy i  zatrudnienia w leśnictwie.Przedstawiciele RDLP przedstawili również podstawowe informacje na temat  gospodarki leśnej w Polsce.
Pani podporucznik Marzena Wawrzyk  zastępca kierownika penitencjarnego zakładu karnego w Krzywańcu opowiadała uczniom o pracy w więziennych służbach mundurowych.  Dowiedzieliśmy się min. o stanowiskach pracy, możliwościach zatrudnienia, wymaganiach stawianych kandydatom do poszczególnych komórek organizacyjnych zakładu karnego.
Ostatnie spotkanie z Panem kapitanem Ireneuszem Bilińskim – przedstawicielem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze,  najbardziej interesowało nasze klasy wojskowe, ponieważ uczniowie  zapoznali się z konkretnymi wymaganiami stawianymi kandydatom do  zawodowych  sił zbrojnych. Pan kapitan szczegółowo omówił zasady naboru, terminy oraz możliwości kształcenia w wojskowych szkołach wyższych.
Czwartek 18 Października 2012 roku przeznaczony był dla klasy III technik handlowiec, która w CIiPKZ w Zielonej Górze uczestniczyła w spotkaniu na temat rekrutacji i selekcji pracowników. Pani Beata Kluj i Pani Anna Andrysiak  - doradcy zawodowi w Centrum,  opowiadały  o zmieniającym się rynku pracy, konieczności  posiadania zdolności  interpersonalnych i kształtowaniu tzw. twardych   umiejętności   zawodowych. Uczniowie dowiedzieli się również o konieczności odbywania praktyk zawodowych i szlifowania języków obcych. Podczas spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja na temat tolerancji w miejscu pracy – zarówno ze strony pracodawcy jak i pracownika. Opiekunem grupy była Pani Agnieszka Ciągło.
W piątek 19 października 2012 roku klasa III technik logistyk wraz z Panią Agnieszka  Staniów  uczestniczyła w Targach Pracy i  Edukacji  zorganizowanych  przez Ochotniczy Hufiec Pracy –Lubuską Komendę Wojewódzką w Zielonej Górze. Uczniowie zwiedzali stoiska prozawodowe.
Przez cały czas trwania OTK uczniowie klasy II technik logistyk wojskowy ( opieka merytoryczna Agnieszka Ciągło) na stoisku informacyjnym rozdawali ulotki dotyczące  założeń programowych i działań podejmowanych w ramach tygodnia kariery.
Wychowawcy klas III otrzymali również materiały dydaktyczne prozawodowe  opracowane przez koordynatorkę działań Agnieszkę Ciągło (wykorzystano materiały SDSiZ) do realizacji na godzinach wychowawczych.

Materiał  opracowała - Agnieszka Ciągło