W obronie wiary i wolności - 57 rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

 

W czasie kiludniowych obchodów tego wydarzenia w naszym mieście dnia 28 maja 2017 roku odbyła się rocznicowa msza święta w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej  koncelebrowana przez biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Wśród pocztów sztandarowych zielonogórskich szkół naszą placówką reprezentowali Patryk Mistak, Patryk Krempa i Magdalena Olszówka. Druga część uroczystości odbyła się na Placu Powstańców Wielkopolskich. Znaczącym momentem obchodów było symboliczne uhonorowanie zapomnianych bohaterów, którzy stawili opór władzom komunistycznym, Krzyżem Wolności i Solidarności nagrodzono Krzysztofa Donabidowicza, Witolda Koteckiego, Tadeusza Mączyńskiego, Waleriana Jana Piotrowskiego, pośmiertnie Antoniego Ajszpura. Odczytano również list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do Bohaterów. Zwieńczeniem obchodów było niezapomniane widowisko plenerowe Ulice wolności przygotowane przez Teatr Lubuski.

By poznać okoliczności i przebieg tych dramatycznych zdarzeń, warto obejrzeć premierę dokumentalnego filmuWydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki, który będzie emitowany w środę, tj. 31 maja w TVP. Na uwagę zasługuje również wystawa historyczna „Wydarzenia Zielonogórskie - 1960” na Zielonogórskim Rynku. Wreszcie wraca prawda o wyklętych, wymazanych ze zbiorowej pamięci bohaterach. Po latach milczenia doświadczają wdzięczności, czci i szacunku.

Ewa Michalak