Światowy Rok Szekspirowski (1616-1916) w ZST

Być albo nie być, oto jest pytanie.

To be or not to be, that is the ques­tion. (ang.)

 

W tym roku przypada 400. rocznica śmierci najpoczytniejszego dramatopisarza świata - Williama Szekspira, jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej, zmarłego wiosną, tj. 23 kwietnia 1616 roku, autora takich dzieł jak: Romeo i Julia, Makbet, Hamlet, Król Lear i innych…

Także nasza szkoła włączyła się w obchody jubileuszu wybitnego twórcy. Aby upamiętnić Williama Szekspira cztery wieki po jego śmierci młodzi artyści ze szkolnego koła teatralnego sięgnęli po jego dzieło, znane większości – Romeo i Julia. Sala 212 zamieniła się w miniaturę teatru elżbietańskiego – podobnie jak w szekspirowskim The Globe wszystko było umowne. Nie zabrakło niezapominajek – kwiatów nadziei, uczucia, pamięci oraz szykownych kostiumów wzbogaconych o elementy dwudziestowiecznej mody. Ta romantyczna sceneria, a także prace plastyczne poświęcone dorobkowi genialnego twórcy przygotowane przez klasę IIITGS oraz wystawa ROK 2016 ROKIEM SZEKSPIROWSKIM opracowana przez panią Sylwię Wiśniewską składały się na całość. Gościliśmy Pana Dyrektora, Nauczycieli i młodzież niemal wszystkich klas. Zaproszeni goście wysłuchali rozmowy Romea, który pod osłoną nocy udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak – ze względu na mrok – nie wie, kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha, jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo około 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. W postaci kochanków miłości skazanej na niepowodzenie wcielili się rewelacyjni aktorzy - Jowita Sasor (ITLWB) – eteryczna Julia i Dawid Aleksanderek (IIITHM) – czuły Romeo.

Dopełnieniem wystąpienie była brawurowo odegrana scena zaczerpnięta z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, kontynuatora  Mistrza ze Stratfordu. Tym razem w roli apodyktycznej Telimeny wystąpiła Dagmara Wojniak (ITLWB), zaś w rolę prostolinijnego Tadeuszka Soplicy wcielił się Marcin Grochola (IIITEG).

Wszyscy zebrani doskonale się bawili, a aktorzy szkolnego koła teatralnego zebrali gromkie brawa. Dla maturzystów była to też doskonała okazja, by zweryfikować swoją wiedzę przed ważnym egzaminem.

Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i słowa uznania.

Ewa Michalak i Anna Roszak