Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania – III miejsce Sławomira Mazurka z 2TMW!

" Czytanie książek to najpiękniejsza

zabawa, jaką  sobie ludzkość wymyśliła"

(Wisława Szymborska)

18 listopada 2015r. w Zespole Szkół Technicznych w Zielonej Górze odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Jego celem było wyłonienie Mistrza Pięknego Czytania. Skierowany został do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie w swojej interpretacji czytelniczej fragmentu powieści B. Prusa pt. "Lalka". Organizatorki p. Roma Rypson – Goluda oraz p. Ines Fronczyk chciały w ten sposób kontynuować  ogólnopolską akcję  "Narodowego czytania" największych dzieł polskiej literatury zainicjowaną w 2012r  przez Prezydenta  Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego.

Przedsięwzięcie to było równiez okazją do rozwijania czytania, rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania interpretacyjnego tekstu kultury, jakim jest właśnie  utwór B. Prusa.

Do konkursu zgłosiło się 15 uczestników z 6 szkół województwa lubuskiego.Gościliśmy więc uczniów  z LO  Czerwieńsk, LO nr7 z Zielonej Góry, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Nowej Soli, Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego , Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Techncznych z Zielonej Góry.

Jury w składzie: p. Urszula Marciniak i p. Krzysztofa Kolouszek, obie panie są wielkimi miłośniczkami literatury, miało niewątpliwie trudne zadanie wyłonienia najlepszych intepretatorów dzieła Prusa. Ocenie podlegała m.in. dykcja, prawidłowa emisja głosu, interpretacja wybranego fragmentu prozy,  umiejętnośc budowania nastroju oraz charyzmatyczność uczestnika.

Rywalizacja była zacięta, a tym samym bardzo wyrównana, co nie ułatwiło jury wskazania tych najlepszych - spośród uczestniczącej w konkursie młodzieży. Jednak po wysłuchaniu interpretacji czytelniczych i dość długiej naradzie przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Konrad Andrzejak – Wasilewski z LO z Czerwieńska

II miejsce – Kacper Sobczak z 7 LO ex aequo z Marcinem Domagałą ZSB

III miejsce – Sławomir Mazurek z ZST ex aequo z Emilią Sałatą z ZSiPKZ

Laureaci uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Mamy nadzieję, że konkurs umożliwił uczestnikom przeżywanie doznań artystycznych oraz zachęcił do propagowania czytelnictwa dzieł literatury, uwrażliwiając tym samym na piękno polskiej mowy.

R.Rypson-Goluda