62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

30 maja uczniowie klas mundurowych Michał Borowczak z 2MM, Nikodem Piotrowski z 2MM, Andrzej Kuś z 3MP reprezentowali ZST w poczcie sztandarowym podczas uroczystości z okazji 62. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich - jednego z największych wystąpień społecznych lat sześćdziesiątych. Obchody rozpoczęły się w Kościele Konkatedralnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej od Mszy św. w intencji obrońców Domu Katolickiego, celebrowanej przez bp Pawła Sochę. Następnie złożono kwiaty na grobie księdza Kazimierza Michalskiego, kanonika, pierwszego polskiego proboszcza w powojennej Zielonej Górze, dziekana, organizatora i inicjatora życia religijnego oraz społeczno-kulturowego. Zgromadzeni goście, m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, prezydent Janusz Kubicki, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa, Wicekurator Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, posłowie, senatorowie, przedstawiciele wojska, straży miejskiej, Policji, uczniowie szkół, harcerze oraz mieszkańcy miasta,  mieli uczestniczyć w kolejnej części  obchodów pod sceną letnią, przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej. Jednak z powodu ulewy nastąpiła symboliczna zmiana. Uroczystości przeniesione zostały do sali, pełniącej w 1960 roku funkcję salki katechetycznej, tej, która próbowali zawłaszczyć komuniści. Władze chciały przejąć Dom Katolicki 30 maja 1960 i  niespodziewanie spotkały się ze sprzeciwem wiernych. Nastąpiło starcie oddziałów milicji i Zomo, wspartych przez posiłki  z Gorzowa i Poznania, z  pięcioma tysiącami zielonogórzan – młodzieży, studentów, robotników. Milicja użyła pałek i gazu łzawiącego, protestujący wyrywali bruk z jezdni i rzucali kamieniami. Obrońców spotkały dotkliwe kary finansowe, utrata pracy, więzienie, przymusowe opuszczenie miasta. Ten bunt zbiegł się z obroną Krzyża w Nowej Hucie. Przez pół wieku nie można było mówić o proteście. Dopiero w roku 1989, po odzyskaniu suwerenności, zaczęto sobie przypominać o tych wydarzeniach, by upamiętnić heroicznych obrońców wiary i wolności. Złożenie wiązanek kwiatów pod Monumentem poświęconym obrońcom Domu Katolickiego było zwieńczeniem obchodów.

Przytoczone w czasie wystąpień słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego są aktualnym do dziś przesłaniem dla współczesnych: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Przypominanie i upamiętnianie ważnych dla społeczności rocznic jest obowiązkiem każdego pokolenia.

Cześć i chwała Bohaterom!