WOJEWÓDZKIE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca 2021r. w Zielonej Górze odbyły się uroczyste obchody pamięci Niezłomnych Obrońców Polski Niepodległej. Dzień ten przypomina wydarzenia  z 1951 roku,kiedy w warszawskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej zgładzono ppłk. Łukasza  Cepińskiego ps. Pług, bohatera wojny obronnej 1939r., uczestnika konspiracji, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, wraz z sześcioma podwładnymi.  Sprawcy tej zbrodni oczekiwali, że uczestnicy powstania antykomunistycznego, trwającego od 1944 roku,  czeka śmierć cywilna, piętno zdrajcy i utrata dobrego imienia. Miała zginąć wszelka pamięć o Żołnierzach sprzeciwiających się sowietyzacji naszego kraju. Jednak ich walka o wolność, prawdę, honor nie była daremna, zakończyła się zwycięstwem.  Od kilku lat odbierają zasłużoną chwałę.

W 70.rocznicę stracenia jednego z przywódców WiN podczas wojewódzkich uroczystości  w Zielonej Górze wspominano bezmiar cierpień, wyrzeczeń „Żołnierzy Wyklętych”.  Podczas mszy świętej w konkatedrze pw. Św. Jadwigi Śląskiej modlono się  w intencji Niezłomnych walczących o prawdziwą i niepodległą Polskę. W homilii nawiązano do tragicznej historii żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy po wojnie nie złożyli broni, ale walczyli z nowym okupantem.

Na placu majora Adama Lazarowicza - żołnierza AK i WiN, zamordowanego po wojnie przez komunistów odbyły się wystąpienia okolicznościowe, m.in. Władysława Dajczaka - Wojewody Lubuskiego, także Stanisława Iwana, lubuskiego polityka i wnuka majora Adama Lazarowicza.   Hołd Bohaterom oddali prezydent Janusz Kubicki, poseł PiS Jerzy Materna, przewodniczący rady miasta Piotr Barczak oraz wojsko, harcerze, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz członkowie organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy miasta.

Uczniowie klas mundurowych ZST – 3 LWA i 3MW reprezentowali poczet sztandarowy  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w składzie: Gabriel Bakalarski, Alicja Borkowska, Nikolas Janiak oraz poczet Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zielonej Górze - Alicja Chlebuś, Kacper Cichecki, Julia Kuca z klasy 2 LAG.  W  imieniuOkręgu  Zielona  Góra  Światowego  Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczeń klasy 2 MP Oskar Fórmaniak, złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy wyklętych.

Pamięć o Niezłomnych,  którzy w imię wolnej ojczyzny gotowi byli do najwyższych poświęceń, to część naszej tożsamości. Przypominają nam o tym, czym jest godność, honor, ojczyzna. Stają się inspiracją dla współczesnych, by  dbali o wywalczoną wolność, gdyż nie jest ona nam dana raz na zawsze.

Cześć i chwała Bohaterom powstania antykomunistycznego!

                                                                     Ewa Michalak i Krzysztof Szymula