Nauka pierwszej pomocy w praktyce
Wojewoda Lubuski Katarzyna Osos wspiera uczniowskie zaangażowanie oraz działania na rzecz edukacji z zakresu pierwszej pomocy i poprawy bezpieczeństwa. Dzięki pomocy Wojewody uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze będą mogli na nowoczesnym fantomie uczyć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
W imieniu Wojewody wysokiej jakości fantom przekazał Adam Wiszniewski, Doradca Wojewody Lubuskiego. Do tej pory w placówce dostępny był tylko kilkudziesięcioletni fantom, który nie mógł służyć do praktycznych zajęć. Nauka sztucznego oddychania odbywała się na terenie jednostek wojskowych, z którymi szkoła współpracuje. – Od dzisiaj czas poświęcony przez kadrę jednostek wojskowych będzie mógł być wykorzystany przez uczniów na zdobywanie innych umiejętności – podkreśla Zastępca Dyrektora ZST w Zielonej Górze Sylwester Buczyński odpowiedzialny za klasy wojskowe.
Fantom przekazany przez Wojewodę Lubuskiego będzie używany podczas zajęć pn. Edukacja dla bezpieczeństwa, prowadzonych we wszystkich klasach pierwszych Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze. Nowy sprzęt będzie szczególnie przydatny uczniom klas wojskowych podczas zajęć z pierwszej pomocy, realizowanych w ramach skróconego programu przygotowania do służby wojskowej, zatwierdzonego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji. Na nowoczesnym fantomie młodzież będzie uczyć się resuscytacji krążeniowo - oddechowej, której celem jest przywrócenie podstawowych czynności życiowych poszkodowanego.
Tym samym Wojewoda odpowiedziała na apel skierowany do niej przez Zespół Szkół Technicznych w Zielonej Górze. Przypomnijmy, że w marcu wojewoda gościła z wizytą w placówce w ramach programu ”Stop zardzewiałej śmierci”. Podczas spotkania dyrekcja szkoły przedstawiła min. problemy związane z praktycznymi zajęciami z zakresu pierwszej pomocy.
„Stop zardzewiałej śmierci” to program, który ma na celu uświadomienie młodym ludziom skali niebezpieczeństw związanych ze znalezieniem niewypałów lub niewybuchów. Program uczy również jak postępować, w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu zgodnie z obowiązującymi procedurami, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie województwa lubuskiego.
Program „Stop zardzewiałej śmierci" realizowany jest przez Wojewódzki Sztab Wojskowy przy współpracy z Lubuskim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Wojewody Lubuskiego.
mw, eg
Materiał pochodzi ze strony LUW, oryginał - TUTAJ