PAMIĘĆ O ZAPOMNIANYCH BOHATERACH – NAGRODZONA!!!

Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz, Danuta Siedzikówna, Mieczysław Dziemieszkiewicz, August Emil Fieldorf, Adam Lazarowicz, Feliks Karcz…, i tysiące innych, których nie sposób wymienić, na zawsze mieli pozostać zapomniani. Wielu z nich do dzisiaj nie ma swoich mogił, najbliżsi nie mogą złożyć kwiatów, zapalić zniczy… Ale wbrew planom komunistycznej władzy ludowej – oni żyją w pamięci nie tylko najbliższych, ale ich niezłomną postawą fascynują się tysiące młodych ludzi w Polsce, stają się dla nich autorytetami, wzorcami, inspirują do poszukiwań, są natchnieniem utworów muzycznych, poetyckich, są bohaterami książek, filmów, spektakli teatralnych. Odebrano im życie, próbowano odebrać dobre imię, próbowano odebrać PAMIĘĆ… Na nic to się zdało. Dzisiaj młodzi Polacy piszą o nich prace na konkursy, ulice i szkoły są nazywane ich imieniem, stawia się im pomniki.

Gala Konkursu „Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych”, zorganizowanego przez Senatora RP Stanisława Iwana, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietę Polak, Prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, Związek Harcerstwa Polskiego Leszka Korkosza i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Leszka Masklaka, odbyła się 17 czerwca w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej. Uroczystość była tym wspanialsza, że uczestniczył w niej ostatni Żołnierz Wyklęty naszego regionu – podpułkownik Jan Kudła, który miał być wieczną białą plamą w historii Polski. Tak jak jego zamordowani dowódcy, którym PRL odmówił nawet prawa do grobu. Jan Kudła za rok skończy 90 lat. Sybirski zesłaniec, żołnierz Andersa i Maczka. Po wojnie żołnierz WiN, czyli "wyklęty". Skazany przez komunistów na 15 lat więzienia, pozbawiony praw obywatelskich i majątku. W marcu 2014 r. odznaczony krzyżem komandorskim odrodzenia Polski.

Anita Lniany zdobyła I miejsce w kategorii gryps więzienny, Paulina Lenkiewicz –  III miejsce, też w tej kategorii, a Kinga Migdał – III miejsce w kategorii praca literacka.

Cenne nagrody wręczone przez Senatora RP Stanisława Iwana zostały ufundowane przez Fundację Banku Zachodniego WBK, która objęła honorowy patronat nad konkursem.

Laureatkom i wszystkim uczestnikom konkursu z naszej szkoły (K. Witkiewicz, P. Mazur, M. Herbut, T. Szlachetka) serdecznie gratulujemy.

Opiekun konkursu Wanda Trzeciak