SYTUACJA KOBIET NA ŚWIECIE, PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE.

Organizatorem spotkania była niemiecka organizacja Deutscher Akademischer Austausch Dienst. Dba ona m.in. o realizację celów społecznych i wzajemnej współpracy Niemiec z innymi państwami. Uczestnikami spotkania były panie (61) z 31 państw od Birmy, Japonii, Indonezji, USA, Senegalu po Polskę i Rosję. Realizacja celów spotkania wiązała się z wykładami znanych postaci m.in. pani Rity Sussmuth, Dorothey Ruland czy Thomasa Sattelbergera oraz innych osób. Zajęcia odbywały się w grupach roboczych, które miały za zadanie wypracować rozwiązania problemów.

Z perspektywy kobiety mieszkającej w Polsce sytuacja nasza nie jest taka trudna; np. możemy pozwolić sobie na własne konto w banku, nie musimy mieć wspólnego z mężem jeżeli tego nie chcemy. Żona może wyjechać, gdzie chce; a nie jak na Madagaskarze, gdzie musi pytać męża o pozwolenie. W Polsce nie mamy jeszcze wiele takich sytuacji, że obcokrajowiec (kobieta) przegrywa na rozmowie kwalifikacyjnej w związku z przynależnością narodową. Na przykład w Niemczech często kobieta pochodzenia tureckiego ma kiepskie szanse znaleźć dobrą pracę, bo przegrywa z rodowitą Niemką. W USA kolor skóry odgrywa dużą rolę, gdzie u nas jeszcze tego problemu nie mamy. Natomiast w Indonezji dziewczyna ma mniejsze szanse na kształcenie jak chłopak, ponieważ to on będzie utrzymywał rodzinę więc musi mieć wykształcenie. Poruszono też problem zarządzania w firmach. Dlaczego mężczyźni nie chcą podlegać kobietom? Czy ona może być dobrym kierownikiem? Czy prawdą jest to, że zgodnie ze starym niemieckim powiedzeniem kobiety nadają się tylko do opieki nad dziećmi, do pracy w kuchni i uczęszczania do kościoła?

Jeżeli są wśród Was osoby zainteresowane dyskusją nad tymi zagadnieniami, zapraszam do konsultacji w bibliotece szkolnej.

Sylwia Wiśniewska

uczestniczka konferencji

była stypendystka DAAD