NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Podczas długiej przerwy Krzysztof Pulikowski, Maciej Kwiatkowski, Grzegorz Juszkiewicz i Radosław Kuboń zaciągnęli wartę honorową przy tablicy upamiętniającej tych, którzy nie tylko marzyli o wolnej Polsce, ale walczyli o jej niepodległość ponosząc największą ofiarę. Tego dnia prowadzona była w szkole akcja informacyjna, uczniowie oglądali filmy: „Żołnierze Wyklęci” i „Losy niepokornych”, na kółku języka niemieckiego będą tłumaczyć  artykuł z niemieckiej gazety „Die Welt” (z 12.05.2009 r.) Gerharda Gnaucka „O honorze w czasach tortur” („Generał Nil”: Jak nowe polskie filmy tworzą panteon zapomnianych bohaterów). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
    Treść Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” brzmi: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconego siłą reżimowi komunistycznemu – stanowi się co następuje:
Art. 1. Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym”.
    Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Organizatorzy uroczystości:

Wanda Trzeciak, Krzysztof Andrzejewski i Waldemar Przemyślański