Miejskie obchody Dnia Niepodległości

 

Było to dla nas szczególne wyzwanie, gdyż pragnęliśmy nie tylko zwrócić uwagę na znaczenie historyczne tego wydarzenia, ale oddać atmosferę oczekiwania na niezależność i emocje towarzyszące Polakom po zdobyciu, odebranej na 123 lata, wolności. Dlatego sięgnęliśmy po utrwalone w polskiej kulturze motywy, symbole i archetypy wpisujące się doskonale w tematykę patriotyczną. Nie zabrakło Matki-Ojczyzny (Wiktoria Gawęda) z dłońmi skutymi kajdanami w otoczeniu dzieci (Zuzia Hoffman i Wojtek Michalak) ubranych w  krakowskie  stroje, nawiązujących do malarskiego dzieła Jacka Malczewskiego Polonia. Drugi obraz przedstawiał kobietę w czarnej sukni z krzyżem na piersi – upersonifikowaną Polskę (Roksana Załuska) żegnającą powstańca w czerwonej rogatywce (Szymon Kowalewski) „zdjętych” z malarskiego arcydzieła Artura Grottgera. Poetycki komentarz wyrecytował Dawid Aleksanderek. Przeszłość z teraźniejszością spajała postać MarszałkaJózefa Piłsudskiego. Daniel Kuczak, odczytujący depeszę do szefów obcych mocarstw, oddał charyzmę Wodza Naczelnego Armii Polskiej, z kolei fragment orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona zaprezentował Władysław Drozd. Rolę konferansjera pełniła niezawodna Dagmara Wojniak, która przedstawiła rys historyczny związany z rocznicą. Tłem dla poezji stały się dzieła muzyczne Michała Ogińskiego, Fryderyka Chopina i pieśni legionowe.Oryginalnym pomysłem były wykonane na potrzeby spektaklu czerwono-białe ramy ozdobione kwiatami w barwach narodowych.

Celem wystąpienia było dostarczenie zgromadzonym nie tylko wielu ważnych informacji o przeszłości Polski, wzruszeń, emocji i niezapomnianych wrażeń, ale skłonienie do refleksji nad znaczeniem Święta Niepodległości także we współczesnych czasach.

Pragniemy podziękować Centrum Animacji Kultury oraz  Teatrowi Lubuskiemu za wypożyczenie kostiumów i rekwizytów, dzięki czemu  oprawa spektaklu zyskała niepowtarzalny klimat.

Opiekunki Koła Teatralne