Pamiętamy. Nie było żadnej nadziei …

W Zespole Szkól  Technicznych już po raz czwarty w rocznicę powstania w getcie warszawskim młodzież naszej placówki włączyła się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.

W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 uczniowie klasy czwartej obejrzeli internetową premierę filmu (18 min; ninateka.pl) Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943, będącą dopełnieniem wiedzy zdobytej z literatury, historii, wspomnień świadków wydarzenia. Jego reżyserką była Kama Veymont, animację stworzył Łukasz Rusinek. Sercem filmu jest animacja ukazująca przebieg powstania w getcie, eksponująca motywy i racje stojące za postępowaniem autentycznych bohaterów (Mordechaj Anielewicz, Kazik Symcha Rotem, Marek Edelman - ostatni przywódcaŻOB-u, Cywia Lubetkim czy Tosia Altman). Zobaczenie filmu pozwoliło zainicjować rozmowę o dylematach powstańców i skłoniło do refleksji nad naturą człowieka oraz negatywnymi skutkami jego działania: wojnami i ludobójstwem. Młodzież obejrzała (na korytarzu ZST) przygotowaną wcześniej na tę okazję obszerną wystawę ŻYDZI POLSCY – OFIARY HOLOCAUSTU (zawierającą m.in. informacje o bojownikach warszawskiego getta, kalendarium powstania, plan getta) oraz zapoznała się z księgozbiorem o tej tematyce. Dzięki akcji uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ważnym wydarzeniu z  historii Polski oraz pogłębić swoją wiedzę z tego zakresu.

Zachęcamy do wykorzystania materiałów edukacyjnych (scenariuszy) ułatwiających przeprowadzenie lekcji znajdujących się na stronie muzeum POLIN HISTORII ŻYDÓW POLSKICH: http://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2016/02/01/zglos-szkole-do-akcji-zonkile-2016 oraz zapraszamy do wypożyczenia pakietu materiałów dydaktycznych zgromadzonych w bibliotece szkolnej.

Ewa Michalak i Sylwia Wiśniewska