PODRÓŻE Z KLASĄ
W bieżącym roku szkolnym w ramach ministerialnego programu „ Podróże z klasą” nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do pięciodniowej wycieczki.
W programie udział wzięli uczniowie różnych klas, którzy w roku szkolnym 2023/24 aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły, organizując różne przedsięwzięcia.
W trakcie wyjazdu uczniowie zapoznawali się z walorami historycznymi i kulturowymi oraz etnicznymi północno-wschodniej Polski. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Białystok: pałac Branickich wraz z parkiem, cerkiew św. Mikołaja oraz miniaturę stambulskiej cerkwi Hagia Sophia.
Wieczorami spacerowaliśmy po białostockiej starówce integrując się z ludźmi.
Duże wrażenie zrobił na nas pan Jan, który przysiadł się do naszej grupy i zaczął z nami śpiewać grając zwykłymi pałeczkami.
W kolejnym dniu w ramach kształtowania tożsamości narodowej, poznawaliśmy dziedzictwo kulturowe naszego kraju oraz istotne elementy obyczajowości polskich Tatarów, zamieszkujących zwiedzany region.
W Supraślu ( miasteczku, w którym nagrywano film „ U Pana Boga w ogródku”) zwiedzaliśmy prawosławny monastyr Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa oraz pałac Adolfa Buchholtza przeniesiony z Gródka, w którym obecnie mieści się liceum plastyczne. Na szlaku tatarskim, zwiedzając muzułmańskie meczety z wieku XVIII w Kruszynianach oraz Bohonikach wraz z mizarem, doznaliśmy wyjątkowych wrażeń.
Spotkania z polskimi Tatarami uświadomiły nam, że mimo różnic religijnych i kulturowych łączy nas wspólna historia walki o Polskę. W Bohonikach mieliśmy okazję poznać kuchnię tatarską.
Wybraliśmy się na fotograficzne polowanie na łosie w Narwiańskim Parku Narodowym, a potem trafiliśmy do Tykocina - małego miasteczka, o którym pisał Henryk Sienkiewicz w „Potopie”. Podczas zwiedzania tykocińskiego zamku poznaliśmy jego historię, zwyczaje siedemnastowiecznej Polski, a co najważniejsze - historię ustanowienia Orderu Orła Białego i pierwszych odznaczonych.
Ostatnim przystankiem wycieczki była Warszawa - zobaczyliśmy tam najważniejsze dzieła
architektury miejskiej oraz związane z nimi postaci i wydarzenia. Zwizualizowaliśmy zagadnienia omawiane przez nauczycieli w szkole. Po wspólnym obiedzie uczestnicy wycieczki zwiedzali POLIN- Muzeum Historii Żydów Polskich. Wieczorem poszliśmy na romantyczny Mariensztat i pięknie oświetlony Nowy Świat. Zobaczyliśmy najważniejsze obiekty, w tym Pałac Prezydencki czy budynek Uniwersytetu Warszawskiego, który wzbudził duże zainteresowanie wśród maturzystów. Zamek Królewski obejrzany ostatniego dnia wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Byliśmy zachwyceni zarówno dziełami sztuki zgromadzonymi w salach oraz podziwialiśmy wysiłek włożony w odbudowę obiektu.
Wracaliśmy do domu w cudownych nastrojach, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
Zobaczcie nasze zdjęcia z galerii, nie oddają one w pełni wyjątkowych chwil spędzonych razem, ale piękno Podlasia i naszej stolicy.