MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W ZIELONEJ GÓRZE

International Car Free Day, czyli Międzynarodowy Dzień bez Auta, to wydarzenie, które jest obchodzone cyklicznie co roku 22 września. W naszej szkole w roku szkolnym 2023/2024 włączyliśmy się w światową inicjatywę ekologiczną po raz drugi. Szkolnymi inicjatorami i organizatorami są Logistycy, którzy  dobrze znają rynek transportu drogowego oraz rozumieją potrzebę równoważenia transportu dla dobra naszej Planety.

Zgodnie z danymi Springer Link na świecie obecnie jest zarejestrowanych około 2,2 miliarda pojazdów, a według szacunków do 2040 roku ta liczba może się podwoić. Z kolei z danych podanych przez portal Statista wynika, że szacowana emisja dwutlenku węgla w 2022 roku wyniosła 7,97 miliarda ton i była o 4,7 proc. wyższa niż w 2021 roku. Od 1990 roku emisja wzrosła o 70 proc., a w 1970 roku wynosiła tylko 2,8 miliarda ton CO2. Według wielu ekspertów statystyki biją na alarm, a dzień bez samochodu jest tylko kamieniem, który ma na celu uruchomienie lawiny zmian.

Zachęcając młodzież do pieszej wędrówki , czy jazdy rowerem  przede wszystkim pragniemy uświadomić odbiorcom projektu jak ważnym tematem staje się ochrona środowiska przed  nadmierną eksploatacją transportu drogowego.  W największych miastach Polski zanieczyszczenie powietrza przez transport samochodowy stanowi nawet większy problem niż emisja pyłów z domowych pieców i kotłowni. Z powodu złego stanu powietrza umiera ponad 15 razy więcej osób niż w wypadkach drogowych.

22 września z podróży autem do Zespołu Szkół Technicznych zrezygnowało 103 uczniów i dwójka nauczycieli. W tym dniu przebyliśmy 94,40 km rowerem ( do szkoły i z powrotem), 289 km piechotą oraz 9,7 km hulajnogą.

Najwięcej kilometrów przebyli – na pieszo Pan Marek Jakubowski ( 8.6 km), rowerem uczeń klasy 3 TML – Marek Szekalski ( 28,40 km), na hulajnodze pani Marlena Działabij Drupka ( 9,7 km).

Gratulujemy wszystkim udziału w naszej inicjatywie oraz  przebytych kilometrów. Żyjmy Zdrowo!

Logistycy