„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” – SPOTKANIE Z OKAZJI 60- LECIA ZST

25 stycznia z okazji jubileuszu szkoły odbyło się spotkanie pt: „Ocalić od zapomnienia”.  Myślą przewodnią była chęć poznania przez obecnych uczniów historii naszej szkoły opowiedzianej przez byłych pracowników Zespołu Szkół Technicznych.

Swoją opowieść rozpoczął Pan mgr Jan Wiśniewski, wieloletni dyrektor placówki. To za Jego czasów Mikołaj Kopernik stał się naszym patronem. Historie i różne bardzo ciekawe, a niekiedy śmieszne historie dopowiadali inni goście: Pani mgr inż. Krzysztofa Kolouszek, Pani mgr Honorata Legan-Iliew, Pan mgr inż. Henryk Kosowicz, dzięki czemu młodzież mogła usłyszeć jak bardzo odległa jest historia „szkoły na górce”. Głos zabrał również Pan mgr Lech Darski, którego miłość do sportu zaowocowała  utworzeniem klas sportowych  i Lubuskiej Szkoły Piłkarstwa Młodzieżowego. Młodzież mogła wysłuchać wspomnień Pani mgr Katarzyny Pernal-Wyderkiewicz, , która  z ogromnym sentymentem opowiadała o swojej pracy jako nauczycielki języka polskiego, o relacjach z uczniami, o blaskach i cieniach pracy w szkole. Pani Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz  zajmowała również stanowisko dyrektora ZST, a obecnie jest Lubuskim Wicekuratorem  Oświaty, dlatego poznała specyfikę pracy w szkole z  różnej perspektywy.  Wśród zaproszonych gości byli obecni nauczyciele: Pan mgr inż. Mariusz Kita – obecny dyrektor ZST, wicedyrektor Pani mgr Roma Rypson – Goluda, Pani mgr Anna Roszak, Pan mgr Grzegorz Mentel, który był uczniem naszej szkoły. Wszyscy goście byli zgodni: kontakt z młodzieżą zawszy był ważny, był siłą napędową wielu podejmowanych działań, dawał chęć i zapał do pracy. Do dziś wielu absolwentów ma stały kontakt ze swoimi nauczycielami.

„Ocalić od zapomnienia” to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 60 – lecia istnienia naszej szkoły. Kolejnym będzie międzyszkolny konkurs wiedzy o szkole i naszym patronie Mikołaju Koperniku. A w marcu zostanie wkopana kapsuła czasu pod obeliskiem postawionym z okazji 40 – lecia ZST.

Zaproszenie byłych i obecnych pracowników oraz przedstawicieli  klas to było bardzo ważne i potrzebne spotkanie. To pomost pomiędzy dawnymi a obecnymi czasami. Wspomnienia osób, które są integralną częścią historii naszej szkoły to skarbnica wiedzy o dziejach „szkoły na górce”. Serdecznie dziękujemy za przybycie wszystkim  gościom  oraz młodzieży. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów prowadzących to spotkanie: Kai Czapli i Jędrzeja Krystka z klasy IV LAP. Dziękujemy Karolinie Lachowicz z klasy I LB za uświetnienie spotkania wspaniałym występem wokalnym. Fantastycznie spisali się szkolni operatorzy od oprawy muzycznej. Szczególne podziękowania składamy Pani mgr Edycie Polewskiej i Pani mgr Lucynie Hoffman.

Na stronach „Gazety Lubuskiej” można przeczytać artykuł o spotkaniu:

 

 Organizatorki:

Beata Jóźwiak i Ines Fronczyk-Zelisko