OBÓZ WOJSKOWY 2022r.

W dniach 6-10 czerwca 22 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika wzięło udział w zaplanowanym pięciodniowym obozie szkoleniowym w warunkach poligonowych, który został zrealizowany na terenie wojskowej jednostki patronackiej w 5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim.
Niniejszy obóz jest obowiązkowy dla uczniów naszej szkoły, którzy wybrali profil wojskowy gdyż szkoła uczestniczy programie Ministerstwo Obrony Narodowej pn. „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Projekt ma formę zajęć teoretycznych (dodatkowe godziny lekcyjne z przedmiotu „Edukacja Wojskowa”) oraz praktycznych w ramach „wojskowych dni szkoleniowych” odbywających się raz w miesiącu oraz wspomnianego pięciodniowego obozu poligonowego. Praktyka odbywają się przy wsparciu tzw. patronackich jednostek wojskowych i instytucji podległych MON. W przypadku ZST jest to 5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim.
Szkoły o profilu wojskowym jako innowacji pedagogicznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Możliwość tworzenia CWKM (Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe), które są stopniowo wygaszane oraz OPW (Oddziały Przygotowania Wojskowego) jako rozwiązanie systemowe, stanowią wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym a ponadto zwiększają upowszechnianie edukacji w zakresie obronności Państwa. Rezultatem owych programów jest zwiększenie rezerw osobowych Sił Zbrojnych oraz ochotników w Wojska Obrony Terytorialnej.
Nasi Absolwenci po ukończeniu i pozytywnym zdaniu egzaminów z edukacji wojskowej mogą liczyć na:
  • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy,
  • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej,
  • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach- dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych,
  • stałe konsultacje (już w czasie realizacji nauki) przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień (Wojskowe Centrum Rekrutacji) w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.
Część naszych absolwentów wybrało właśnie wojskową karierę zawodową jako swoją przyszłość Z tego miejsca życzymy im samych sukcesów oraz awansów i wielu na pagonach.
Niedługo koniec roku szkolnego 2021/2022 i wakacje. Dla części osób jest to czas na odpoczynek a dla innych czas na podjęcie decyzji o wyborze szkoły średniej. Zapraszamy do wybrania naszej palcówki o profilu innowacji wojskowej.
Do zobaczenia
Koordynatorzy Klas Wojskowych ZST