40. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE
Młodzież naszej szkoły tradycyjnie włączyła się do kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia o godzinie 19.30 w oknie świecy i wyrażenie w ten sposób solidarności z osobami prześladowanymi przez komunistyczny reżim. Wystawa szkolna, przygotowana na tę okazję, przypominała nie tylko o przebiegu wydarzenia, ale o tej inicjatywie będącej znakiem pamięci o ofiarach. Warto podkreślić, iż nawiązuje ona do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonali mieszkańcy wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.
13 grudnia 1981 r. na terenie całego państwa polskiego został wprowadzony stan wojenny. Decyzję podjęła komunistyczna Rada Państwa na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Już w noc poprzedzającą wprowadzenie stanu wojennego rozpoczęły się aresztowania działaczy Solidarności. Władza przejęła środki masowego przekazu. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi oraz wozy bojowe.
W wielu miastach w zakładach pracy na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego zareagowano podjęciem strajków protestacyjnych. Były one tłumione przez wojsko i milicję. Do najbardziej brutalnej pacyfikacji doszło w kopalni Wujek w Katowicach, podczas której zginęło 9 górników. W całym kraju w wyniku wprowadzenia stanu wojennego śmierć poniosło 40 osób. Internowano ponad 10 tysięcy działaczy powiązanych z Solidarnością. Zaostrzono cenzurę, rozwiązywano stowarzyszenia. Wprowadzono również godzinę milicyjną, a wyjazdy zagraniczne wstrzymano do odwołania.
Stan wojenny osłabił Solidarność, ale jej nie zlikwidował. Organizacja musiała zejść do podziemia. Organizowano demonstracje, działały też nielegalne drukarnie i wydawnictwa.
Decyzja o zawieszeniu stanu wojennego została podjęta przez Sejm 18 grudnia 1982 roku. Ostatecznie zniesiono go 22 lipca 1983.
Ewa Michalak i Anna Roszak