CZYTANIE WZMACNIA, CZYLI NOC BIBLIOTEK W ZST

Akcję ogólnopolską Noc Bibliotek realizujemy tradycyjnie w naszej szkole w dniach wcześniejszych, ze względu na możliwości organizacyjne placówki tj. 07.10.2021. W wydarzeniu z wielkim entuzjazmem wzięli udział uczniowie pierwszych i drugich klas. Do akcji przygotowali się już wcześniej – zarówno od strony technicznej, jak i  literackiej. Zawsze staramy się, by zorganizowane przedsięwzięcie wzbudziło w uczniach zainteresowanie, a także pasję. Uczestnik staje się wtedy współtwórcą przedsięwzięcia. A o to przecież chodzi. Realizowane zajęcia zawierały krótkie wprowadzenie do akcji Noc Bibliotek, prezentację strony internetowej oraz przykłady włączania się dzieci i młodzieży z całej Polski do tej akcji. Pokazałyśmy uczniom, co można robić z lekturą - na przykład …. gimnastykę z pomocą książki. Co też uczyniliśmy, ku wspólnej uciesze. Przeczytaliśmy również zabawny wiersz promujący akcję: Co to za tuba, co to za wzmacniacz? Joanny Mueller. Głównym zadaniem uczniów było plastyczne ujęcie wybranych przez nich dzieł literackich. Młodzież posłużyła się m.in. formą plakatu, komiksu, tekstu reklamowego. Niewyczerpanym źródłem pomysłów okazał się „Mały Książę” – uniwersalna książka dla małych i dużych. Nie zabrakło też wielkiego dzieła Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”, ponadczasowej „Opowieści wigilijnej czy dzieł polskich romantyków. Wszyscy bawili się doskonale. W ten sposób powstała ciekawa galeria prac – szkolny wernisaż na drugim piętrze szkoły. Uczestnicy akcji otrzymali mały upominek w postaci zakładki do książki promujące akcję. Czytanie okazuje się nadal modne!

Ewa Michalak i Sylwia Wiśniewska