MULTIMEDIALNA LEKCJA O DKMS-ie

21 kwietnia na zaproszenie pani Elwiry Wasielewskiej odbyło się spotkanie online z przedstawicielką DKMS – u. Uczniowie dowiedzieli się o idei DKMS-u, czym jest i czym się zajmuje fundacja.

DKMS walczy z nowotworami krwi. Dlatego nieustannie dociera w różny sposób, aby przekonać jak najwięcej osób do zostania potencjalnym Dawcą szpiku. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

Przedstawicielka, która prowadziła dla nas zajęcia, opowiadała o idei DKMS-u, przedstawiła historię jej powstawania, a co najważniejsze, omawiała praktyczne sposoby oddawania szpiku kostnego.

Tłumaczyła dlaczego tak ważne jest, aby zostać świadomym dawcą szpiku i bez uszczerbku na zdrowiu i bez bólu, uratować komuś życie. Jest to bezcenne.

Po prezentacji uczniowie zadawali pytania dotyczące możliwości oddania szpiku, więc wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Teraz czas na podjęcie decyzji. Najważniejszym kryterium jest wiek – trzeba mieć ukończone 18 lat.

W naszej szkole od kilku lat przeprowadzana jest akcja pobierania szpiku kostnego  oraz honorowe oddawanie krwi. Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do tych szlachetnych inicjatyw w trybie stacjonarnym.

Serdecznie dziękuję klasom i ich opiekunom za udział w zajęciach: p. Ewie Michalak, p. Ines Fronczyk-Zelisko oraz klasom: II LAG, II LAP i mojej klasie III TMW

Elwira Wasielewska