JUBILEUSZ 60 – LECIA ZST W ZIELONEJ GÓRZE ODCZAROWANY OCZAMI LOGISTYKA

„ Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym.”                                           (gen. Norman Scwarzkopf)

            Gdy byliśmy dziećmi bywało, że codzienność przerażała. Oczami wyobraźni widzieliśmy potwory wychodzące z szafy. To dorośli w swojej miłości i mądrości odczarowywali rzeczywistość. Zmuszali do szukania piękna w tym co w nas i pozna nami bez strachu.

            31 marzec 2023r. budzi Zieloną Górę  pierwszymi promieniami słońca o  6.37. Rozpoczyna się ciepły wiosenny dzień, przeplatany deszczem.  Na miejskim deptaku ludzie spacerują zamknięci we własnym świecie. Nieliczni z zainteresowaniem spoglądają na wejście do Muzeum Ziemi Lubuskiej, w którym młodzi ludzie ubrani w wojskowe mundury pięknie zapraszają i witają przybywających gości.  W drzwiach wita nas Oliwier .„ Mój uczeń, przyszły mechanik lotniczy” i Wojtek z klasy 4 logistycznej, młody człowiek, którego przez dwa lata wprowadzałam w świat transportu i spedycji. W środku kolejni uczniowie zabierają płaszcze, wręczają upominki. „Nasi uczniowie są piękni”, takimi oto myślami otwieram spotkanie z Jubileuszem 60 -  lecia ZST, na który przywiodło  mnie poczucie  przynależności, solidarności i ciekawość.

            W holu Muzeum powitania, uściski, miłe słowa. Nowe i stare staje się jednością.

Co czuję? Czuję, że wszyscy tu jesteśmy u siebie. Nie widzę gości i gospodarzy. Są ludzie, budowniczowie wczoraj, dziś i jutra „ Szkoły na górce”. Przybyli Włodarze Miasta, przedstawiciele Kuratorium, Sponsorzy, Partnerzy, Rodzice, Uczniowie, ci dawni i ci dzisiejsi, Dyrekcja, Pracownicy i My Nauczyciele. Padają piękne słowa o wartości człowieka, który jest największym kapitałem każdej instytucji. Opowieści o tym co było, co jest i będzie. Wzruszają mnie wspomnienia absolwenta -  pana Grzegorza Biszczanika – z życia szkoły. Porusza mnie, kiedy w drodze na miejsce, po zejściu ze sceny kładzie na ramieniu pani Wioletki (były Sekretarz Szkoły) rękę. Ten  niepozorny gest daje piękne świadectwo przeszłości. Pojawia się też chwila ciszy, upamiętniająca Tych, którzy odeszli. Wspomnienia chwytają za serce. Tańce, musztra i koncert rodziny Lachowiczów wzbogacają artystycznie całe przedsięwzięcie. Symboliczny „wehikuł czasu” przenosi nas w to, co za nami i przed nami. Mierzymy się z czasem zdefiniowanym przez XIX wiecznego filozofa Henriego Bergsona. Czasem matematycznym, dyskretnym, rozbitym na chwile i pojmowanym             w sposób przestrzenny, a czasem „rzeczywistym”, czystym dzianiem się, ciągłością, która dana jest nam w introspekcyjnym doświadczeniu. Introspekcja polegająca na dokładnej obserwacji i analizie własnych emocji, przeżyć i wszelkich uczuć, które nami targają, pozwala mi odczarować Jubileusz ZST.

Co widzę? Widzę pięknych ludzi, profesjonalistów w różnych dziedzinach życia, tworzących sieć powiązań, przepływy strumienia kapitału ludzkiego, informacji i pieniędzy. Jako logistyk zauważam łańcuch logistyczny. Ważne jest, aby postrzegać go jako ogniwo w sieci. Współpraca i kontakt z uczestnikami tego łańcucha na wcześniejszych i późniejszych etapach to decydujący warunek optymalizacji wszystkich procesów logistycznych.  Procesów, które towarzyszą w nowej perspektywie logistycznej nie tylko przepływowi materiałów, surowców, informacji i pieniędzy, ale i kapitałowi ludzkiemu.

Co chciałabym powiedzieć? Budowanie przyszłości nie jest łatwym zadaniem. Świat potrafi zaskoczyć. Okrągły stół, transformacja ustrojowa, pojawienie się kapitalizmu, wyparcie socjalistycznego państwa opiekuńczego, rozsypanie uznawanych od lat wartości i wreszcie Covid 19, wojna na Ukrainie. Codzienność może przerazić. Oczami wyobraźni widzimy potwory wychodzące z szafy. Jako dorośli musimy dać poczucie bezpieczeństwa młodemu pokoleniu. Odczarować strach, pokazać perspektywę umacniając poczucie wartości, przynależności, odpowiedzialności i sprawczości. Spotkanie z okazji 60 lecia Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze udowodniło, że mamy na to pomysły. Pielęgnujemy tradycję, urzeczywistniamy tu i teraz, projektujemy przyszłość opartą na partnerstwie i współpracy.                   Z rozmysłem czerpiemy ze słów gen. Norman Scwarzkopfa, „Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym.” Przed współczesną szkołą stoi ważne i trudne zadanie; przepływ kapitału ludzkiego, przez wszystkie etapy rozwoju do ostatniego stadium, w którym czeka wymagające, nieustannie zmieniające się społeczeństwo. To nasz klient, oczekuje  wykwalifikowanego, w pełni świadomego człowieka, obywatela i pracownika.

            Jeszcze tylko kilka uścisków dłoni, ciepłych słów pożegnania i wracamy do domu bogatsi o coś, czego nie da się ująć w słowa ani przeliczyć.

Odczarował Jubileusz – nauczyciel logistyki Marlena Działabij Drupka - jedno z tysiąca ogniw łańcucha logistycznego Zespołu Szkól Technicznych w Zielonej Górze