NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W ZST

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny mówił prezydent Lech Kaczyński.  Dlatego dnia 1 marca już po raz ósmy obchodzimy święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy.  Nie złożyli broni. Za taką  postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. Komuniści chcieli zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Dążyli też do tego, by zatrzeć po niej wszelkie ślady. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Z tej okazji młodzież  ZST przygotowała wystawę Heroizm Niezłomnych,  upamiętniającą w szczególny sposób walczących w podziemiu antykomunistycznym. Oprócz ważnych informacji historycznych, genezy projektu,  na wystawie prezentowane są także zdjęcia bohaterów oraz  ich dramatyczne biogramy, m.in. „Inki”, „Orlika”, „Łupaszki", „Warszyca", „Huzara", „Młota", „Ognia". Można też dowiedzieć się, dlaczego właśnie 1 marca stał się Dniem Żołnierzy Wyklętych? Bo to data symboliczna – 1 marca 1951 r. życie stracili zamordowani "w majestacie komunistycznego prawa" członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", największej niepodległościowej struktury poakowskiej.

Dnia 23 stycznia czwartoklasiści  uczestniczyli także  w nietypowej lekcji języka polskiego poświęconej VI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Gościem był pan Hubert Sagan organizujący w tym roku - 4 marca - bieg w Zielonej Górze. W biegu na dystansie 1963 metrów mogą brać udział wszyscy chętni – jeszcze można się zgłaszać. Tegoroczne pakiety startowe VI edycji mają jubileuszowy charakter. Będzie również nowa oprawa graficzna wizerunków wyklętych na koszulkach, nowe gadżety sportowe, nowy wzór medalu, a także komiks opisujący losy jednego z niezłomnych.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach i imprezach, które odbywać się będą z okazji święta Wyklętych w całym kraju!

Ewa Michalak