Szkolne Koło Caritas

 

SZKOLNE KOŁO CARITAS

działające w Zespole Szkół Technicznych 

im. Mikołaja Kopernika 

 

Witamy i zapraszamy do działania

  

,,Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,

 lecz przez to kim jest; nie przez to co ma,

 lecz przez to czym dzieli się z innymi".

                                                                                                     Jan Paweł II

 

ZARZĄD:

PRZEWODNICZĄCA: Karolina Skwarczyńska

Z-CA PRZEWODNICZĄCEJ: Paweł Kowalski

SEKRETARZ: Natalia Szyszka

SKARBNIK: Daria Turczańska

 

 OPIEKUNOWIE:

Ks. Damian Kołodziej

Agnieszka Chalecka

Ewa Michalak

 

 

AKTUALNOŚCI - rok szkolny 2020/2021

1. Rok 2020 - czas wspomnień o Papieżu Janie Pawle II  

W roku 2020 obchodzimy:

 • 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II
 • 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Jak dobrze znasz życie i działalność Jana Pawła II? Sprawdź swoją wiedzę o papieżu Polaku. Rozwiąż quiz i sprawdź, jak wiele wiesz o działalności polskiego papieża. [QUIZ] [QUIZ2]

*) Quizy: [1] [2] [3] [4]

Przygotowaliśmy zestaw materiałów, które w ciekawy sposób prezentują fakty z życia Świętego Jana Pawła II.

Zapraszamy: przeczytaj... obejrzyj... wspomnij...

*) Kalendarium życia Jana Pawła II [tutaj]

*) Wirtualny spacer po domu rodzinnym Jana Pawła II [tutaj]

*) Papież Jan Paweł II, teolog, filozof, kaznodzieja, poeta, dramatopisarz (pseudonimy literackie: Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień) [tutaj]

*) cytaty Jana Pawła II [tutaj]

*) Wirtualny spacer z Janem Pawłem II [tutaj]

*) serial animowany "Karol" [tutaj]  Życie Karola Wojtyły zostało przeniesione w świat animowany i tak powstał jedyny w swoim rodzaju serial Karol, którego krótkie jednominutowe odcinki nie tylko przybliżają historię niezwykłego papieża, lecz także pokazują go takim, jakim był na co dzień: serdeczny, wesoły, przyjazny i – rzecz jasna! – uwielbiający wadowickie kremówki!

*) Jan Paweł II - człowiek odwagi. Zarys biografii - materiał dydaktyczny [plik]

*) Aby przybliżyć sobie sylwetkę Papieża, zachęcamy do spędzenia 26 dni z Janem Pawłem II. Zainstaluj aplikację Cytaty JP2Aplikacja codziennie wyświetli „cytat dnia”, który stać się może Twoim mottem lub natchnieniem do chwili refleksji. Możesz także stworzyć własną spersonalizowaną listę ulubionych cytatów oraz podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Otrzymasz możliwość wykonania pięciu zadań, inspirowanych codziennymi obowiązkami Jana Pawła II. Poznasz naukę Ojca Św., Jego inspiracje, codzienne obowiązki i zwyczaje. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat. Wszyscy doskonale znamy Ojca Świętego, jednocześnie niewiele wiedząc, co leżało u źródeł Jego działania. Nie znamy duchowych, ani intelektualnych korzeni, z których wyrastał Karol Wojtyła i na których opierał swoje działania w trakcie pontyfikatu. Aby to zmienić i duchowo zbliżyć się do źródeł Jego inspiracji, zachęcamy do skorzystania z aplikacji.

*) Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wystawą [tutaj] przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Przypomnisz sobie postać, która wpłynęła na bieg historii, poznasz korzenie Jana Pawła II oraz bogactwo jego życia, osobowości i myślenia. Dzięki wystawie „Karol Wojtyła. Narodziny” wyruszysz w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Będziesz uczestniczył w narodzinach małego Lolka; poznasz dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska poobserwujesz powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybierzesz się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą; powitasz nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyglądniesz się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu będziesz towarzyszyć mu w chorobie i ostatnich chwilach.

*) Coś dla nauczycieli - konspekty zajęć dla szkół ponadpodstawowych "Historia Polski oczami Jana Pawła II. [plik]

*) Zachęcamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć z pontyfikatu Jana Pawła II [tutaj

*) Obejrzyj serię 8 filmów pt. "Kuchnia Papieska" - poznasz przedstawione w unikalny sposób informacje o życiu Karola Wojtyły wplecione w wątek dziejowy naszego kraju i okraszone nutą domowych przepisów [tutaj]

*) Film "Karol Wojtyła - Jan Paweł II" [film]

*) "Karol Wojtyła - nasz Papież. 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa [film]

*) Reportaż "Rodzice Jana Pawła II" [film]

*) Reportaż "Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński" [film]

*) Reportaż z pogrzebu Jana Pawła II [film]

*) Zamach na Jana Pawła II [film]

*) Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski [publikacja]: w przygotowaniu

 • Pierwsza pielgrzymka [tutaj]
 • Druga pielgrzymka [tutaj]
 • Trzecia pielgrzymka [tutaj]
 • Czwarta pielgrzymka
 • Piąta pielgrzymka
 • Szósta pielgrzymka
 • Siódma pielgrzymka
 • Ósma pielgrzymka
 • Dziewiąta pielgrzymka

*) serwis "W Wadowicach wszystko się zaczęło..." [tutaj]

*) Broszura "Jan Paweł II" [tutaj]

*) Prezentacja "Jan Paweł II" [tutaj]

*) Różne filmy oraz dokumenty z życia Świętego Jana Pawła II: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

2. 

 

AKTUALNOŚCI - rok szkolny 2019/2020

1. "Pola nadziei" - Ogólnopolska Kampania na rzecz osób terminalnie chorychktórej celem poza  pozyskiwaniem funduszy na działalność Hospicjum jest  przede wszystkim edukacja i uwrażliwianie na los osób terminalnie chorych.

2. Kartka dla Kombatanta - przekazanie pensjonariuszom DPS dla Kombatanta kosza 250 samodzielnie wykonanych (różnymi technikami) kartek na rozmaite okazje - inicjatorka i realizatorka Ewa Michalak.

3. "Zapal znicz pamięci 2019" - uczczenie pamięci ofiar zbrodni niemieckich w 1939r. (wyjście p. Ewy Michalak z klasami pierwszymi na Cmentarz Komunalny w Zielonej Górze).

4. Spotkanie 28.10.2019 z przedstawicielem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 2018-2019 na temat akcji "Znicz na grobie Powstańca Wielkopolskiego" (realizatorzy ks. Damian Kołodziej, Agnieszka Chalecka).

5. "Znicz na grobie Powstańca Wielkopolskiego" 1 listopada 2019r. - udział uczniów klas 1TMP i 1TLAG wraz z opiekunami Ks. Damianem Kołodziejem oraz p. Agnieszką Chalecką w akcji - uczniowie na podstawie otrzymanej mapki odnaleźli groby 7 powstańców wielkopolskich i zapalili znicze pamięci.  

6. "Falubazowe Mikołajki" - zbiórka słodyczy w dniach 4-22.11.2019r. w ramach akcji Zielonogórskiego Klubu Żużlowego STELMET FALUBAZ, które trafią do paczek świątecznych dla podopiecznych świetlic środowiskowych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka oraz szpitali Województwa Lubuskiego. 

7. Konkurs na plakat "Zapal znicz pamięci". Akcja zainicjowana przez p. Ewę Michalak realizowana z pomocą p. Agnieszki Chaleckiej ma na celu promocję postawy pamięci i oddania czci żołnierzom polskiej niepodległości.

8. Wizyta w Zielonogórskim Klubie Żużlowym - przekazanie zebranych na cel "Mikołajek Falubazowych" słodyczy.

9. "Tak pomagam" - zbiórka produktów żywnościowych w sklepach Lewiatan i Lidl na paczki świąteczne dla ubogich i potrzebujących - 6 grudnia 2019r.

10. "Paczka dla AK-owca" - przygotowanie paczki świątecznej dla żołnierza AK.

11. "Podziel się życzeniami" - przygotowanie kartek świątecznych z życzeniami dla pracowników szkoły.

12. "Wspomnij o Janie Pawle II" - akcja informacyjna dotycząca życia i pontyfikatu papieża Polaka Jana Pawła II.

13. Promocja wolontariatu szkolnego poprzez informację na temat działających kół wolontariackich i organizowanych akcji.

14. "Razem na święta" - przystąpienie do akcji MEN promującej wolontariat szkolny.

 

AKTUALNOŚCI - rok szkolny 2018/2019

1. Bądź dobry jak chleb

2. Spotkanie opiekunów z dyrektorem Caritas Diecezji Zielonogórskiej.

3. Spotkanie warsztatowe dla członków SKC w oddziale Caritas w Zielonej Górze – poznanie głównych celów działalności, poznanie sylwetki i zadań wolontariusza, opracowanie dekalogu Wolontariusza SKC.

4. Uroczysta inauguracja działalności SKC w ZST z udziałem proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dyrektora Caritas Diecezji Zielonogórskiej.

5. Przygotowanie kartek świątecznych dla pracowników i emerytów szkoły oraz dla chorych i samotnych mieszkańców parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

6. Akcja „Zapal znicz pamięci”.

7. „Tydzień wspomnień o Janie Pawle II” – akcja informacyjna dotycząca życia i pontyfikatu papieża Polaka Jana Pawła II.

8. Zbiórka środków czystości dla Hospicjum w Zielonej Górze.

9. Caritasowa Choinka Dobrych Uczynków promująca obdarowywanie się życzeniami świątecznymi.

10. Zbiórka produktów żywnościowych na paczki świąteczne dla ubogich rodzin w ramach akcji „Tak pomagam”.

11. Akcja „Dzień Chorego” – pogadanki z uczniami uwrażliwiające młodych ludzi na potrzeby osób chorych.