Logistyk (klasa wojskowa)

Mechanik (klasa wojskowa)

ŚWIĘTO WOJSK INŻYNIERYJNYCH 2018

W dniu 16 kwietnia, w Siłach Zbrojnych RP, obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych - Dzień Sapera. Święto obchodzi się na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku. W tym roku uroczystości związane ze Świętem zostały zorganizowane w dniu 13 kwietnia. Jak co roku, w uroczystości zorganizowanej przez 5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim, mieli zaszczyt wziąć udział uczniowie klas mundurowych z naszej szkoły. Punktualnie o godzinie 10:00 w porcie rzecznym w Krośnie Odrzańskim ustawiły się pododdziały krośnieńskiego batalionu, uzupełnione o młodych żołnierzy kończących służbę przygotowawczą. Nasi uczniowie wzięli udział w uroczystości podzieleni na dwa pododdziały,  Szczególnym wyróżnieniem dla naszych uczniów była możliwość uczestnictwa w uroczystości razem z pododdziałami 5KBSap, oraz przemarsz w defiladzie kończącej obchody święta. Za możliwość aktywnego udziału w obchodach Święta Wojsk Inżynieryjnych serdecznie dziękujemy Dowódcy 5KBSap – ppłk Sławomirowi Osmelakowi.

MECHANICY NA ZAJĘCIACH W 11 BATALIONIE REMONTOWYM W ŻAGANIU.

Tuż przed feriami zimowymi (8.02.2018r.) nasi mechanicy udali się na kolejne zajęcia związane z innowacją wojskową. Tym razem nieco dalej niż zwykle bo do Żagania, gdzie stacjonuje trzon wojsk wchodzących w skład  „Czarnej Dywizji”. Celem zajęć było zapoznanie naszych uczniów z zadaniami realizowanymi przez 11Brem. Na miejscu, w garnizonie grupę uczniów ZST przywitał por. Marek Cieplicki, który przedstawił plan naszej wizyty, oraz przekazał przygotowane przez Dowódcę informatory. Następnie w kolumnie czwórkowej udaliśmy się na obiekty warsztatowe, na których żołnierze i pracownicy cywilni demonstrowali i omawiali wyposażenie i czynności prowadzone na co dzień w 11BRem. W trakcie naszego pobytu mogliśmy zobaczyć m. in. warsztat sprzętu łączności, stacje diagnostyczną oraz halę remontową ciężkiego sprzętu gąsienicowego. W hali remontowej największym zainteresowaniem cieszył się najnowocześniejszy czołg naszej armii - Leopard 2A5, oraz współpracujący z nim wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2. Na hali remontowej można było także zobaczyć bojowy wóz piechoty BWP-1, oraz samobieżną haubicę  2S1 Goździk. Przede wszystkim nasi mechanicy, obserwowali czynności bezpośrednio związane ze swoim przyszłym zawodem –obróbkę skrawaniem, spawalnictwo, oraz montaż maszyn i urządzeń. Dzięki temu, mogli przekonać się, że wiedza i umiejętności zdobywane podczas nauki zawodu są niezbędne także podczas służby wojskowej, szczególnie w pododdziałach remontowych. Uwagę naszych uczniów przykuwali także przemieszczający się po terenie garnizonu żołnierze armii U.S.A. Za możliwość obserwacji pracy żołnierzy 11Brem w Żaganiu dziękujemy Dowódcy - ppłk Ireneuszowi Maślance. Przedsięwzięcie koordynował, oraz wykonywał zdjęcia Nieetatowy Rzecznik Prasowy Dowódcy 11 batalionu remontowego - por. Marek Cieplicki. Opiekunami w czasie zajęć byli nauczyciele - ks. Damian Kołodziej i Krzysztof Rogowski.

30 LISTOPADA 2017 – MECHANICY W JEDNOSTCE WOJSKOWE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM.

Dnia 30 listopada 2017 roku pierwsza i druga klasa mechaniczna pojechała do Jednostki Wojskowej w Krośnie Odrzańskim. Tym razem nasi mechanicy mieli okazję jako jedni z pierwszych  zapoznać się z nowym nabytkiem jednostki jakim jest robot rozpoznawczy 1507 BALSA. Lekkie Roboty Rozpoznawcze przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania przez pododdziały inżynieryjne w terenie otwartym i w pomieszczeniach, sprawdzania samochodów, samolotów i pomieszczeń pod kątem obecności materiałów niebezpiecznych Przy pomocy manipulatora z chwytakiem, "Balsa" może odkrywać zamaskowane (ukryte) improwizowane ładunki wybuchowe - UXO, EFP i IED. Niektórzy uczniowie mieli możliwość przez chwilę posterować tym robotem i podnosić chwytakiem różne przedmioty. Pokazane również zostały urządzenia do wykrywania gazów bojowych – AP4C, do wykrywania skażenia promieniotwórczego – DPO oraz zestaw nurkowy NURPAK3.Uczniowie ćwiczyli również musztrę, formowanie kolumny czwórkowej, marsz w kolumnie, występowanie i wstępowanie do szeregu. Na koniec zajęć żołnierze z kompanii technicznej 5KBSap prowadzili ćwiczenie przemieszczanie się na platformie amfibii gąsienicowej PTS-M. Żeby wejść do amfibii trzeba było wspiąć się dość wysoko a utrzymanie się w pojeździe wymagało siły i stabilnej postawy. Niektórzy brudni, ale zadowoleni i najważniejsze bez strat w ludziach mechanicy zakończyli kolejne zajęcia na terenie 5KBSap.

Opiekunowie: Agnieszka Chalecka, Jolanta Jenek i Edyta Polewska

29 LISTOPADA 2017 – LOGISTYCY W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ W SULECHOWIE.

We środę 29 listopada 2017 roku klasy pierwsze logistyczne pojechały do Jednostki Wojskowej do Sulechowa. Podczas tego wyjazdu kadeci ćwiczyli musztrę. Całą grupę podzielono na 3 zastępy, które pod opieką plutonowych ćwiczyły marsz w kolumnie, postawę zasadniczą, zwroty w prawą i lewą stronę, formowanie kolumny czwórkowej , występowanie i wstępowanie do szeregu, oddawanie honorów oraz marsz defiladowy.  Wszystkie ćwiczenia wymagały od ćwiczących koncentracji, uwagi i pełnego zaangażowania. Uczniowie spisali się doskonale.

Opiekunowie: Edyta Polewska i Ines Fronczyk