Logistyk (klasa wojskowa)

Mechanik (klasa wojskowa)

PARTNERZY

MECHANICY NA ZAJĘCIACH W 11 BATALIONIE REMONTOWYM W ŻAGANIU.

Tuż przed feriami zimowymi (8.02.2018r.) nasi mechanicy udali się na kolejne zajęcia związane z innowacją wojskową. Tym razem nieco dalej niż zwykle bo do Żagania, gdzie stacjonuje trzon wojsk wchodzących w skład  „Czarnej Dywizji”. Celem zajęć było zapoznanie naszych uczniów z zadaniami realizowanymi przez 11Brem. Na miejscu, w garnizonie grupę uczniów ZST przywitał por. Marek Cieplicki, który przedstawił plan naszej wizyty, oraz przekazał przygotowane przez Dowódcę informatory. Następnie w kolumnie czwórkowej udaliśmy się na obiekty warsztatowe, na których żołnierze i pracownicy cywilni demonstrowali i omawiali wyposażenie i czynności prowadzone na co dzień w 11BRem. W trakcie naszego pobytu mogliśmy zobaczyć m. in. warsztat sprzętu łączności, stacje diagnostyczną oraz halę remontową ciężkiego sprzętu gąsienicowego. W hali remontowej największym zainteresowaniem cieszył się najnowocześniejszy czołg naszej armii - Leopard 2A5, oraz współpracujący z nim wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2. Na hali remontowej można było także zobaczyć bojowy wóz piechoty BWP-1, oraz samobieżną haubicę  2S1 Goździk. Przede wszystkim nasi mechanicy, obserwowali czynności bezpośrednio związane ze swoim przyszłym zawodem –obróbkę skrawaniem, spawalnictwo, oraz montaż maszyn i urządzeń. Dzięki temu, mogli przekonać się, że wiedza i umiejętności zdobywane podczas nauki zawodu są niezbędne także podczas służby wojskowej, szczególnie w pododdziałach remontowych. Uwagę naszych uczniów przykuwali także przemieszczający się po terenie garnizonu żołnierze armii U.S.A. Za możliwość obserwacji pracy żołnierzy 11Brem w Żaganiu dziękujemy Dowódcy - ppłk Ireneuszowi Maślance. Przedsięwzięcie koordynował, oraz wykonywał zdjęcia Nieetatowy Rzecznik Prasowy Dowódcy 11 batalionu remontowego - por. Marek Cieplicki. Opiekunami w czasie zajęć byli nauczyciele - ks. Damian Kołodziej i Krzysztof Rogowski.

30 LISTOPADA 2017 – MECHANICY W JEDNOSTCE WOJSKOWE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM.

Dnia 30 listopada 2017 roku pierwsza i druga klasa mechaniczna pojechała do Jednostki Wojskowej w Krośnie Odrzańskim. Tym razem nasi mechanicy mieli okazję jako jedni z pierwszych  zapoznać się z nowym nabytkiem jednostki jakim jest robot rozpoznawczy 1507 BALSA. Lekkie Roboty Rozpoznawcze przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania przez pododdziały inżynieryjne w terenie otwartym i w pomieszczeniach, sprawdzania samochodów, samolotów i pomieszczeń pod kątem obecności materiałów niebezpiecznych Przy pomocy manipulatora z chwytakiem, "Balsa" może odkrywać zamaskowane (ukryte) improwizowane ładunki wybuchowe - UXO, EFP i IED. Niektórzy uczniowie mieli możliwość przez chwilę posterować tym robotem i podnosić chwytakiem różne przedmioty. Pokazane również zostały urządzenia do wykrywania gazów bojowych – AP4C, do wykrywania skażenia promieniotwórczego – DPO oraz zestaw nurkowy NURPAK3.Uczniowie ćwiczyli również musztrę, formowanie kolumny czwórkowej, marsz w kolumnie, występowanie i wstępowanie do szeregu. Na koniec zajęć żołnierze z kompanii technicznej 5KBSap prowadzili ćwiczenie przemieszczanie się na platformie amfibii gąsienicowej PTS-M. Żeby wejść do amfibii trzeba było wspiąć się dość wysoko a utrzymanie się w pojeździe wymagało siły i stabilnej postawy. Niektórzy brudni, ale zadowoleni i najważniejsze bez strat w ludziach mechanicy zakończyli kolejne zajęcia na terenie 5KBSap. 

Opiekunowie: Agnieszka Chalecka, Jolanta Jenek i Edyta Polewska

29 LISTOPADA 2017 – LOGISTYCY W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ W SULECHOWIE.

We środę 29 listopada 2017 roku klasy pierwsze logistyczne pojechały do Jednostki Wojskowej do Sulechowa. Podczas tego wyjazdu kadeci ćwiczyli musztrę. Całą grupę podzielono na 3 zastępy, które pod opieką plutonowych ćwiczyły marsz w kolumnie, postawę zasadniczą, zwroty w prawą i lewą stronę, formowanie kolumny czwórkowej , występowanie i wstępowanie do szeregu, oddawanie honorów oraz marsz defiladowy.  Wszystkie ćwiczenia wymagały od ćwiczących koncentracji, uwagi i pełnego zaangażowania. Uczniowie spisali się doskonale.

Opiekunowie: Edyta Polewska i Ines Fronczyk

KLASY WOJSKOWE Z WIZYTĄ W SEJMIE

06 listopada 2017 r. klasy: II TLWB i III TLWA z opiekunkami: p. Ines Fronczyk i p. Beatą Jóźwiak wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Okazja była niezwykła – Poseł na Sejm RP Artur Zasada zaprosił uczniów naszej szkoły do  zwiedzania budynku Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Przed wejściem do Sejmu czekała asystentka posła Artura Zasady, Pani Katarzyna Kaczmarek, która przywitała bardzo serdecznie wszystkich przybyłych gości. Sprawnie i szybko przeprowadziła nas przez zawiłości formalne i wkrótce oczekująca na nas pani przewodnik mogła oprowadzać nas po salach obrad i innych pomieszczeniach sejmowych, opowiadając o pracy posłów. Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie holu głównego, w którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej. Mieliśmy  także okazję obejrzeć makietę wszystkich zabudowań sejmowych i gablotę z laskami marszałkowskimi. Następnie przeszliśmy na galerię sejmową i tam spotkaliśmy się z posłem Arturem Zasadą, który ciekawie opowiadał o swojej pracy i odpowiadał na zadawane przez nas pytania. Zwieńczeniem wizyty w Sejmie był wspólny obiad w jadalni sejmowej, na który zostaliśmy zaproszeni. Po takiej porcji wrażeń i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia z Panem Arturem Zasadą, wyruszyliśmy w dalszą podróż. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy i które zrobiło na nas ogromne wrażenie było Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie sposób wyrazić emocji towarzyszących nam podczas tej wizyty. To miejsce pełne tragicznych wspomnień, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Ten dzień pełen wrażeń zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście, przyglądając się tętniącemu życiem miastu i najpopularniejszym miejscom. Byliśmy na  Rynku Starego Miasta, gdzie obecnie stoi pomnik warszawskiej Syrenki dłuta Konstantego Hegla i na placu Zamkowym z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta. Stamtąd rozlega się wspaniały widok na podświetlony Stadion Narodowy. Zmęczeni, ale i usatysfakcjonowani zakończyliśmy nasz pobyt w stolicy i  pod wieczór wyruszyliśmy w drogę powrotną.
To był wyjątkowy dzień. Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania Panu Arturowi Zasadzie – Posłowi na Sejm RP za możliwość zobaczenia Sejmu „od środka”, wspólny obiad i możliwość zwiedzenia Warszawy.
Uczniowie ZST z opiekunkami