"Oddaj krew - podziel się życiem"

Pod tym hasłem, 22 września br.  w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas maturalnych,  z p. Ryszardem Zadrożnym, prezesem Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Zielonej Górze. Organizatorami spotkania byli opiekunowie Szkolnego Koła PCK, p. Ines Fronczyk i p. Mirosłąw Zelisko.
Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, jak ważna jest krew w życiu każdego człowieka.    

Krew to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płyn ustrojowy w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób, mogących zaistnieć bez nagłych wypadków, wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi. Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn, nieustannie krążący w naszych tętnicach i żyłach. .Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów – krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek.
    Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się, jak praktycznie przebiega oddawanie krwi i  jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją oddać. .
Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne + wywiad lekarski). Jednorazowe oddanie 450 ml krwi nazywamy donacją.
Krwiodawstwo w Polsce ma charakter honorowy, co oznacza, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Po oddaniu krwi dawcy przysługuje jednak:
-posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (18 840 kJ)
-zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach
-ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, przeważnie propagujące honorowe krwiodawstwo.
I wreszcie sprawa chyba najważniejsza – wielka osobista satysfakcja ze spełnienia dobrego uczynku i okazania pomocy potrzebującym. W końcu nie każdy ma okazję przyczyniać się na co dzień do ratowania ludzkiego życia!
    Nasz gość, p. Ryszard Zadrożny został wyróżniony "Kryształowym  Sercem" (w formie stylizowanego serca), które jest  przyznane za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jeśli podjąłeś decyzję o oddaniu krwi :
 

 10 listopada br. pod naszą szkoła stanie autobus do pobierania krwi!
   
 
Pamiętaj:

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."                                   

 

 Jan Paweł II