Dowód uznania dla 5 Lubuskiego Pułku Artylerii

W roku 2012 rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych przypadł on 3 dywizjonowi artylerii rakietowej z Sulechowa. Uroczystego aktu wręczenia dokonał Szef Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych – pułkownik Jarosław Wierzcholski. Przedstawiciele naszej szkoły oraz sulechowskiej oświaty, jak również wielu znakomitych gości z władzami województwa na czele gratulowało Dowódcy Pułku Pułkownikowi Sławomirowi Owczarkowi.

Duży wpływ na przyznanie tego wyróżnienia miała z pewnością niezwykle intensywna działalność rakietowców w ubiegłym roku. Dywizjon był w tym okresie głównym ćwiczącym pododdziałem oraz brał udział we wszystkich ważniejszych przedsięwzięciach szkoleniowych. Najistotniejszym był na pewno udział w ćwiczeniu z wojskami pod kryptonimem DRAGON-11. Dodatkowo pododdział uczestniczył jako komponent artyleryjski w ćwiczeniu taktycznej grupy bojowej 12 BZ. W międzyczasie żołnierze dywizjonu wykonywali szereg innych zadań. Około 40 rakietowców uczestniczyło w misjach poza granicami kraju, w Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie. Wszyscy wyrażali dumę, ze są związani z 5 Lpa.

Katarzyna Pernal Wyderkiewicz