MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego,

kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy”

Ezop

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Z obchodami MDJO wiążą się ogólnopolskie inicjatywy, którym patronują Rada Języka Polskiego, Narodowe Centrum Kultury i Prezydent RP. Wśród nich najważniejsza jest kampania społeczno-edukacyjna Ojczysty – dodaj do ulubionych (https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/o-kampanii). Towarzyszą jej coroczne debaty w Pałacu Prezydenckim oraz uroczyste wręczanie medalu Zasłużony dla polszczyzny.

W naszej szkole uroczyście obchodziliśmy tak ważne święto. Uczniowie klasy I LWA i III TM wraz z nauczycielkami – p. Ines Fronczyk-Zelisko i p. Ewą Michalak wzięli udział w wykładzie zorganizowanym przez Instytut Filologii Polskiej UZ pt: „Koronawirus w języku”.

Ale to nie wszystkie wydarzenia, które towarzyszyły z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Na lekcjach języka polskiego uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę językową podczas Potyczek z Polszczyzną 2021. Była to prezentacja przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego w Zielonej Górze.

Wykładowcy i studenci Filologii Polskiej na UZ nagrali bardzo ciekawy filmik, przedstawiający ich stosunek do mowy ojczystej, pokazali jak bardzo ważną rolę odgrywa on w życiu każdego społeczeństwa. Z filmu można było zaczerpnąć też wiedzę praktyczną.

Już teraz wiemy, jak należy napisać: Mnie się to podoba? Czy może: mi się to podoba? Uczniowie uzyskali informację, jak należy tytułować maile do nauczycieli, rówieśników czy pracodawców.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest bardzo ważnym i istotnym świętem, dlatego tak ważne jest, abyśmy pielęgnowali naszą mowę ojczystą, bo dzięki niej zachowujemy naszą tożsamość narodową.

Ines Fronczyk-Zelisko i Ewa Michalak