Zagrożenia bezpieczeństwa młodych ludzi. Odpowiedzialność nieletnich w świetle prawa.

Czy warto ryzykować życie, zdrowie i wolność eksperymentując ze środkami psychoaktywnymi? Co to jest „czyn zabroniony”? Co  świadczy o demoralizacji nieletniego? Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać nieletniego gdy złamie prawo?

Te i inne zagadnienia z zakresu naruszania norm prawnych przez młodych ludzi poruszane były podczas zajęć profilaktycznych uczniów klas pierwszych z funkcjonariuszami policji. Podczas spotkania była okazja do omówienia występujących zagrożeń w środowisku nieletnich takich jak: alkohol, środki psychoaktywne, agresja i przemoc, kradzieże, zakłócanie porządku publicznego, itp. W sposób szczególny zaakcentowano problem dopalaczy i ich zagrożenia dla zdrowia i życia. Zaprezentowano również specjalistyczny sprzęt do ochrony imprez masowych w mieście.

Prelekcje stanowiły także doskonałą okazję do tego, by wskazać osoby i instytucje mogące udzielić młodemu człowiekowi pomocy, pokazać możliwość i sposoby zmiany dotychczasowego postępowania.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się z nami funkcjonariusze z  Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii oraz Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową.

Pedagog szkolny J. Jenek