Wiedza kluczem do zdrowszego i dłuższego życia

Młody człowiek musi pamiętać, że jak najwcześniej trzeba zacząć dbać o swoje zdrowie. W ramach realizacji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem przeprowadzono w grupie uczniów z Zespołu Szkół Technicznych dnia 23 marca 2016 roku prelekcję. Pracownicy Powiatowej  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze zapoznali młodych ludzi z klas ITLWB, ITGA i IIIGS z podstawowymi zasadami dbania o zdrowie. Idee Kodeksu początkowo adresowane były do środowiska medycznego, by poprzez prewencję pierwotną i wtórną można było zapobiegać zachorowaniom na nowotwory. Obecnie informacje o profilaktyce i zasadach wczesnego wykrywania raka kierowane są do kręgu młodych ludzi czyniąc ich świadomymi zagrożeń, a dzięki temu mającymi wpływ na swoje zdrowie.

Młodzież wysłuchała ciekawej prelekcji oraz obejrzała film edukacyjny Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu! wzbogacony o bogaty komentarz ze strony realizujących prelekcję, sami uczniowie mogli podzielić się spostrzeżeniami z własnych doświadczeń i doświadczeń swoich bliskich. Okazuje się, że nadal istnieje poważny problem przedwczesnej umieralności Polaków z powodu nowotworów. Kluczową rolę odgrywa więc zmniejszenie ekspozycji na czynniki rakotwórcze dymu tytoniowego oraz rozpowszechnienie populacyjnych programów przesiewowych w kierunku  wykrywania raka szyjki macicy, sutka i raka jelita grubego. Uczniowie mogli znaleźć odpowiedź na pytanie – co robić, by żyć zdrowo nie zachorować na raka.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy niemal wzorowo wypełnili ankiety sprawdzające zdobytą wiedzę. Otrzymali też publikacje,  ulotki popularyzujące zdrowy styl życia. Młodzież mogła też skorzystać z pomiaru tkanki tłuszczowej dzięki urządzeniom przyniesionym przez panie oraz przespacerować się w alkogoglach. Nie brakowało chętnych, ustawiła się kolejka do sprawdzenia swojej koordynacji.

Organizatorzy spotkania: Ewa Michalak i Sylwia Wiśniewska

garść porad - TUTAJ