HISTORIA I KULTURA ŚLADAMI ŻYDOWSKIEJ SPOŁECZNOŚCI KRAKOWA

Zespół Szkół Technicznych w Zielonej Górze jako jedna z trzydziestu dwóch szkół w Polsce otrzymał środki na realizację projektu „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę” na wizytę w muzeum oraz spacer z przewodnikiem śladami żydowskiej społeczności Krakowa.

Nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych przygotował wniosek do projektu, którego celem jest integracja i wspólna edukacja polskich i ukraińskich grup uczniów i uczennic. Z naszej placówki wybrano uczniów ukraińskich pośród uczniów, którzy uczą się w ZST, a polskich z klas ITLA oraz I TE. Ważne było przed realizacją przedsięwzięcia przybliżenie młodym ludziom historii i kultury Żydów w Polsce, a także zwrócenie uwagi na lokalne zabytki związane z historią Żydów, które są także w naszym regionie.
Ze względu na odległość od Zielonej Góry wyjeżdżaliśmy do Krakowa wcześnie rano 24.05.2023,
a wróciliśmy późnym wieczorem tego samego dnia. W dniu realizacji projektu zaplanowano dla Nas już od rana zajęcia w Żydowskim Muzeum Galicja. Opiekunowie z muzeum przedstawili wszystkim tematyczną wystawę, następnie zaangażowali młodych ludzi w prezentację wspólnie wypracowanych materiałów. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się także z ofertą muzeum. Po zakończeniu działań odebrał nas z tego miejsca przewodnik, który zaproponował spacer śladami żydowskiej społeczności Krakowa – Kazimierza. Potrafił on interesująco przedstawić historię i spowodował, że wielu uczniów chętnie zadawało pytania. Namawiał, aby przy okazji młodzi ludzie wrócili do Krakowa, który jest pełen atrakcji i warto poznać jego zabytki dogłębniej.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy mieli obiad w restauracji. Po zakończeniu działań w Krakowie wybraliśmy się w drogę powrotna do Zielonej Góry. Wspólna podróż bardzo zintegrowała młodych ludzi, znaleźli nić porozumienia między sobą. Wyjazd był atrakcją dla wszystkich.

Sylwia Wiśniewska

Magdalena Cicha