LEKCJA Z ŁĄCZNOŚCI W KLASACH WOJSKOWYCH

Dnia 27.03.2015 klasa 1TLW wraz z klasa 2 TLW i opiekunami p. Agnieszka Chalecką, p.Jolantą Janek oraz p. Sylwestrem Buczyńskim wyjechała na poligon do jednostki wojskowej w  Sulechowie. Po przyjeździe podzielono nas na trzy grupy.  Każda z osobna poszła zwiedzać po kolei różne militarne obiekty. Mieliśmy okazję poznać z bliska m.in. RWŁC- Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej. Dowiedzieliśmy się, że pojazd ten ładowany jest za pomocą agregatorów i akumulatorów prądotwórczych. Podłączyć  do niego  można 30 telefonów, albo trzy takie same RWŁC. Jest to sprzęt z dwoma masztami o wysokości 24 metrów na dachu, które umożliwiają  właśnie komunikację na dużą odległość, nawet na odległość 30 km. W praktyce mogliśmy również poznać jak żołnierze utrzymują między sobą łączność podczas wojny lub szkoleń na poligonie. Uczniowie chłonęli wiedzę i byli bardzo zainteresowani  tą lekcją z łączności. Niestety,  nadszedł czas powrotu do szkoły, więc wszyscy marszem ruszyliśmy do autobusu.

Karolina Lotek klasa 1 TLW