Mechanicy z 3TEM we Frankfurcie

W dniach od 2.02.15r. do 6.02.15r.  dziesięciu wybranych uczniów z klasy

3 TEM brało udział w projekcie Mobilny Absolwent w murach współpracującego z naszą szkołą BBW Frankfurt N/O. Szkoleniowcem naszej grupy był p. E.Wallschlager. Pierwszego dnia zapoznał nas z projektem budowy silniczka pneumatycznego.

Przypomniał zasady BHP obowiązujące na warsztatach oraz wprowadził w podstawy obsługi tokarki i frezarki.Następnie przystąpiliśmy do wykonania pokrywy cylindrycznej.  Majster uczył nas pracy w zespole. Dlatego podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna odpowiedzialna była za frezowanie podstawy i płyty głównej silniczka.Drugi zespół wykonywał tłoki i wały na obrabiarkach.W kolejnych dniach dopasowywaliśmy nakładki do podstawy silniczka , gwintowaliśmy otwory, a także obrabialiśmy części układu sterowania silniczka. Wszystkie czynności kontrolowaliśmy zgodnie z rysunkiem technicznym.W ostatnim dniu montowaliśmy wykonane podzespoły oraz doszlifowaliśmy nasze silniczki.Praca była żmudna i wymagała szczególnej precyzji od  jej wykonawców. Jednak efektywna  współpraca uczniów oraz dobre przygotowanie praktyczne zaoowocowało realizacją postawionego w pierwszym dniu zadania: wykonaliśmy dzięsięć prawidłowo działających silniczków pneumatycznych. Byliśmy z siebie dumni, podobnie jak p.Wallschlager, który pochwalił naszą grupę za wzorową dyscyplinę i umiejętności.

Roma Rypson-Goluda