BIAŁO-CZERWONA I HYMN POLSKI – CZYLI JAK UCZNIOWIE ZST PROMUJĄ SZACUNEK DO SYMBOLI NARODOWYCH?

Z okazji Święta Niepodlegości Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało miniprzewodnik. Zawiera on najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Uczniowie naszej szkoły po zapoznaniu się z tą cenną broszurą przygotowali wystawę, w ramach której promują szacunek do symboli narodowych. Wykorzystali materiały zamieszczone na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dowiadujemy się z nich  m.in. o róznicach między flagą a barwami narodowymi oraz o tym, że nie wolno na niej umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć  np. każdy kibic.Jeśli natomiast  eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią. Ciekawostką jest też fakt, że hymn RP towarzyszy podnoszeniu flagi państwowej na maszt, ale  czas podnoszenia flagi państwowej powinien być zsynchronizowany z czasem trwania hymnu państwowego.

Nalezy również unikać błędów przy śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Do najczęstszych należy uzywanie słowa póki zamiast kiedy my żyjemy. Błąd ten został usunięty przez specjalną komisję w 1926 roku, jednak do dziś jest powielany. Niepoprawne jest też śpiewanie w zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu wrócił się/ rzucił się/ rzucim się przez morze. W treści naszego hymnu ten wers brzmi: wrócim się przez morze. Podobnie jak hetman Polacy mają wracać się do Ojczyzny, gdy nastanie taka potrzeba. W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy. Zamiast: Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany wiele osób śpiewa: Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy.

Roma Rypson-Goluda  z uczniami klasy 4GG i 4TLW