Dni Otwarte 2017

Dzień Otwartych Drzwi – było klawo! Działo się, oj działo! 26 kwietnia 2017r. już od godzin rannych (9.15) zatętniło życie w naszej szkole od odwiedzających nas gimnazjalistów. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów z Kożuchowa, Lubska, Sulechowa, Babimostu, Trzebiechowa, Nowogrodu Bobrzańskiego, Bytnicy, Krosna Odrzańskiego, Świdnicy, Jasienia, Cybinki, Gozdnicy, Przylepu, Lubięcina, Otynia, Gimnazjów nr 1, 2, 6, 8, 9 z Zielonej Góry. Długo tak można wyliczać... Jak zaprezentowała się nasza szkoła? Bardzo kreatywnie i - jak się potocznie mówi - "dla każdego coś dobrego". I tak: na stanowisku technika geologa na gimnazjalistów czekała prezentacja ciekawostek i zbiorów z podróży po świecie oraz quiz na rozpoznawanie skał i minerałów. Technik gazownik zorganizował spotkanie z pasjonatem skałek – Wojtkiem Faltynem, opowieści o zawodzie przy akompaniamencie gitary, konkurs na jak najszybsze ułożenie kostki Rubika, a w "Kawiarence Gazownika" można było posłuchać historii o pasjach uczniów tego kierunku, np. o harcerstwie. Uczniowie klasy trzeciej technikum elektrycznego w swojej pracowni zaprezentowali stanowiska do montażu, instalacji elektrycznych, montażu maszyn i urządzeń elektrycznych. Opowiadali również o specyfice nauki w tym zawodzie, możliwościach podjęcia pracy oraz dalszego rozwoju zawodowego. Technicy logistycy zaprezentowali makiety transportowe, magazynowe, chętni mogli porzucać granatem, obejrzeć pokaz urządzeń techniczno-wojskowych APDR (artyleryjski przyrząd dalmierczo-rozpoznawczy), maski MPG, odzież ochronną FOO, kątomierz busolę PAB-2a, skart i wiele innych. Dużą popularnością cieszył się pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej naszej szkoły oraz stanowisko strzeleckie zorganizowane i poprowadzone przez p. Zdzisława Kaczmarka – trenera KS Gwardia, któremu bardzo dziękujemy. Uczniowie mogli też sprawdzić swoją znajomość języka polskiego biorąc udział w rozwiązywaniu zagadek literackich. Technicy mechanicy pokazali zainteresowanym stanowiska dydaktyczne: elektropneumatyczne, hydrauliczne. Można było również obejrzeć detale do tworzenia układów sterowania, siłowniki i silniki przemysłowe. Ciekawość wzbudzała również prezentacja narzędzi pomiarowych, skrawających oraz przedmiotów wykonanych przez naszych uczniów w ramach zajęć, projektów unijnych oraz na warsztatach w zakładach współpracujących ze szkołą. Obejrzeć można było również symulację obróbki skrawaniem przez toczenie i frezowanie oraz przykłady przekładni mechanizmów demonstrowanych podczas lekcji. Na innym stanowisku odbywała się demonstracja rozkładania i składania karabinków i pistoletów, a co odważniejsi mogli to samodzielnie przećwiczyć. W warsztacie mechanicznym odbywał się uczniowski mega show prezentujący obsługę obrabiarek skrawających w oparciu o technologię wykonania zespołu śruby i nakrętki. Uwagę gimnazjalistów przyciągały też konkursy odbywające się na boisku i sali gimnastycznej, a były to: wyciskanie sztangi, przeciąganie samochodu, rzuty do kosza, alko- i narkogogle, a w międzyczasie posilić się pyszną wojskową grochówką. Na zakończenie można było obejrzeć wystawę "Żyjemy z pasją", przedstawiającą hobby naszych uczniów.

Dzień podsumowały: Roma Rypson-Goluda Lucyna Hoffman