Nasi mechanicy na szkoleniu w 5KBSap

We wtorek (21.02) nasi mechanicy wojskowi kolejny raz szkolili się na terenie 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim. Tym razem tematyka zajęć podzielona była na dwa obszary. W pierwszej fazie, na terenie jednostki szkolenie było prowadzone na bazie plutonu rozpoznania z kompanii dowodzenia. Uczniowie biorący udział w zajęciach mieli okazję obejrzeć z bliska świeżo zmodernizowany transporter rozpoznania inżynieryjnego, dowiedzieć się o wyposażeniu, zadaniach i parametrach tego pojazdu. Zaprezentowany został sprzęt służący do prowadzenia rozpoznania, w szczególności różne typy dalmierzy, oraz gogli noktowizyjnych. Z ogromnym zaciekawieniem nasi mechanicy oglądali sprzęt nurkowy NURPAK-4, wraz z zespołem sprężarkowym. Z tego nowoczesnego sprzętu na co dzień korzystają płetwonurkowie z 5KBSap. W trakcie zajęć, z prawdziwą pasją o swojej służbie opowiadali doświadczeni płetwonurkowie - sierż. Bernard Hajducki i por. Grzegorz Paluch. W ramach szkolenia, w budynku kompani dowodzenia uczestnicy obejrzeli film szkoleniowy poświęcony fizycznym i fizjologicznym zagadnieniom związanym z nurkowaniem. W drugiej fazie zajęć uczniowie przemieścili się na teren OC Morsko. Po krótkim marszu, na terenie ośrodka zajęcia rozpoczęły się na bazie kompani saperów. Tematyką zajęć było wykonywanie prac minerskich. Pod czujnym okiem prowadzących zajęcia por. Michała Kostańskiego i por. Wojciecha Mellera ćwiczono m. in. wykonanie pojedynczego zapalnika lontowego, a także wykonanie ogniowej oraz elektrycznej sieci wysadzania. Zajęcia zostały zakończone serią efektownych eksplozji. Całość zajęć na terenie OC Morsko obyła się pod czujnym okiem Dowódcy 5KBSap – ppłk Jarosława Szczypiorskiego, co było szczególnym wyróżnieniem dla naszych „młodych żołnierzy”. Przy okazji udziału w zajęciach nasi mechanicy mieli bezcenną okazję sprawdzenia swoich umiejętności przygotowania się do pracy w trudnych warunkach terenowych i pogodowych, których niestety wielu nie zdało. Po zajęciach wszyscy, bez wyjątku byli kompletnie przemoczeni, pachnący trotylem i uśmiechnięci. Przebieg zajęć koordynował plut. Robert Jaworski, a naszymi uczniami opiekowali się Krzysztof Rogowski i Roman Romanowski.