Udział klas mundurowych w obchodach święta 5 lpa w Sulechowie

W piątek 4 listopada 2016r uczniowie klas mundurowych z ZST, pod dowództwem Przemysława Kowalczyka z klasy 4TMW, uczestniczyli w obchodach święta 5 pułku artylerii w Sulechowie.

Punktualnie o godzinie 11.00, na placu apelowym, dowodzący uroczystością, ppłk Rafał Grzywiński, złożył meldunek dowódcy 5 pa o gotowości pododdziałów do uroczystości. Po podniesieniu Flagi Państwowej, odczytano okolicznościowe rozkazy oraz decyzje o wyróżnieniach. Dowódca pułku wraz z Szefem zarządy WRiA, wręczyli wyróżnionym, odznaki Zasłużonego żołnierza RP oraz listy gratulacyjne. Tradycyjnie już przy okazji święta, wręczono także Odznaki Honorowe 5pa. Dyplomy oraz puchary otrzymali także uczniowie szkół, które uczestniczyły w zorganizowanych przy okazji święta zawodach strzeleckich oraz biegach na orientacje.

Następnie uczniowie klas mundurowych mogli podziwiać tradycyjną defiladę pododdziałów pułku. Po niej odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych. Swoje umiejętności artyleryjskie zaprezentowały: Stowarzyszenie GRH 7. d.a.k. z Poznania oraz Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej z Wolsztyna. Po rekonstruktorach uczniowie mogli podziwiać pokaz współczesnej baterii artylerii rakietowej oraz obejrzeć sprzęt bojowy  umieszczony na jednym z placów jednostki.

Anna Sokołowska, Krzysztof Szymula