Pamiętamy o niezłomnej „Ince”

Co jest tak interesującego w postaci tej młodej dziewczyny, co sprawia, że tak wiele, szczególnie młodych osób interesuje się historią jej życia?
         Niewątpliwie jej historia fascynuje tak wielu ludzi, ponieważ mamy do czynienia z rzadko spotykanym przypadkiem zetknięcia absolutnego dobra, które uosabiała w sobie Danusia z absolutnym, wręcz klinicznym złem, reprezentowanym przez ubeckich oprawców, którzy pośrednio lub bezpośrednio przyczynili się do jej śmierci.

Historia „Inki” stała się głośna w całej Polsce dzięki licznym publikacjom pracowników gdańskiego IPN, artykułom w prasie i publikacjom w innych mediach.

Znaczny udział w przypomnieniu postaci Danusi Siedzikówny naszym uczniom miał też głośny spektakl „Inka 1946 – ja jedna zginę”. Uczniowie klasy 2TLW uczcili pamięć niezłomnej „Inki” zapalając znicz pamięci pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze.

Wanda Trzeciak