63. ROCZNICA WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH

30 maja uczniowie klas mundurowych Karolina Kur z 1LB, Kacper Jabłoński z 1LB, Michał Malczyk z 3LA reprezentowali ZST w poczcie sztandarowym,  natomiast czwartoklasiści Michał Armudowicz, Oskar Fórmaniak,Wiktor Kapler wystąpili w poczcie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych podczas uroczystości z okazji 63. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich - jednego z największych wystąpień społecznych lat sześćdziesiątych. Obchody rozpoczęły się w Kościele Konkatedralnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej od Mszy św. w intencji obrońców Domu Katolickiego. Tradycyjnie złożono kwiaty na grobie księdza Kazimierza Michalskiego, kanonika, pierwszego polskiego proboszcza w powojennej Zielonej Górze,  inicjatora życia religijnego oraz społeczno-kulturowego. Zgromadzeni goście, m.in. prezydent Janusz Kubicki, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa, Wicekurator Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, posłowie, senatorowie, przedstawiciele wojska, straży miejskiej, Policji, uczniowie szkół, harcerze oraz mieszkańcy miasta,  uczestniczyli w kolejnej części  obchodów pod sceną letnią, przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej. Władze komunistyczne chciały przejąć Dom Katolicki 30 maja 1960 i niespodziewanie spotkały się ze sprzeciwem pięciu tysięcy zielonogórzan – młodzieży, studentów, robotników.  Przez pół wieku nie można było mówić o proteście. Dopiero w roku 1989, po odzyskaniu suwerenności, zaczęto sobie przypominać o tych wydarzeniach, by upamiętnić heroicznych obrońców wiary i wolności. Uroczystości  zakończono złożeniem wiązanek kwiatów pod Monumentem poświęconym obrońcom Domu Katolickiego.

Opiekunowie: Ewa Michalak, Patryk Gaertner