22.09.2022r. ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Jakość powietrza w Polsce należy do najniższych wśród większości państw Unii Europejskiej. Według raportu „Air quality in Europe – 2018 report” pod względem najwyższych stężeń zanieczyszczeń w UE Polska zajmuje;

* 19. miejsce w zakresie stężeń NO2                        *3. miejsce w zakresie stężeń pyłów PM10

*1. miejsce w zakresie stężeń pyłów PM2,5            * 1. miejsce w zakresie stężeń BaP

Co możemy zrobić?

• Dla całego ruchu indywidualnego
  •  Ograniczenia dla wjazdu do stref śródmiejskich
  • Dla pojazdów niespełniających odpowiednich wymogów

Zmiany w polityce parkingowej

•  Ograniczanie liczby miejsc parkingowych
  •  Podniesienie i zróżnicowanie opłat za parkowanie

Zapewnienie odpowiedniej jakości komunikacji publicznej, w tym także parkingów P+R  i   uprzywilejowanie transportu zbiorowego.

Zachęty do korzystania z samochodów elektrycznych i rowerów.

Zespół Szkół Technicznych w Zielonej Górze kształci odpowiedzialnie! 22.09.2022r. społeczność szkolna włączyła się w pomysł upowszechniający Światowy Dzień Bez Samochodu. Ruszyliśmy do szkoły pieszo, na rowerach i na hulajnogach. Pokonaliśmy 120 km. Niebo nad Zieloną Górą wdzięczne zamknęło opady deszczu, pozwoliło cieszyć się pięknym, zdrowym porannym spacerem.

Najdłuższą pieszą drogę pokonały uczennice klasy 4 LAG  - 4.70 km – Zuzanna Listopadzka i Klaudia Polakowska. Najwięcej kilometrów przejechała hulajnogą – 7,4 km pani Marlena Działabij Drupka.

Najwięcej kilometrów rowerem przebył Marek Szekalski uczeń klasy 2ML, który przejechał z Nowogrodu Bobrzańskiego do Zielonej Góry 18.30 km.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Zachęcamy do świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Zrównoważony transport to nasza przyszłość!

Samorząd Szkolny i Logistycy