„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM 2019”

7 czerwca 2019 roku odbyła się kolejna ogólnopolska akcja „Jak nie czytam jak czytam”. Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych z klasy I TEL i I TMW realizowali swoje przedsięwzięcie w tym dniu. Przystąpili do ogólnopolskiej akcji MASOWEGO CZYTANIA „Jak nie czytam jak czytam”. Tegoroczną edycję tej akcji otworzyła Pani Dyrektor Roma Rypson - Goluda recytacją Inwokacji z epopei narodowej - Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Następnie pierwszoklasiści wcielali się w postacie wybranych bohaterów literackich – z aplauzem spotkał się słynny dialog Telimeny i Tadeusza odegrany z wyjątkową starannością przez chętnych uczniów. Ten utwór, omawiany na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej i średniej, chociaż niełatwy, jest bogatym źródłem wiedzy, bo ukazujący losy wybranej grupy społecznej (są nimi zwykli, przeciętni ludzie, przedstawiciele głównie średniej szlachty, choć pojawia się również arystokracja oraz drobna szlachta zaściankowa) na tle ważnych, przełomowych dla całego narodu wydarzeń.

Młodzi ludzie z całej Polski (i nie tylko) czytają książki. W tym roku udział zadeklarowało 2 465 INSTYTUCJI. Próbujemy pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Chodzi o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie. Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzono masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak czyta młode pokolenie.

 

Klasyka może być naprawdę wciągająca:

a)   Czytając klasykę poszerzamy wiedzę i poznajemy filary naszej kultury.

b)   Czytając klasykę rozwijamy nasze słownictwo.

c)   Dzięki czytaniu klasyki rozumiemy więcej.

d) Dzięki czytaniu klasyki będziemy mogli pomóc w przyszłości naszym dzieciom w odrabianiu lekcji z języka polskiego.

e)   Czytanie klasyki pozwoli przenieść się w czasie.

f)   Czytanie klasyki jest ekonomiczne! - klasyka leży odłogiem we wszystkich bibliotekach, więc nie trzeba jej kupować, jest dostępna od ręki, bez kolejek; - stare powieści są (zazwyczaj) bardzo długie. Więc nawet jak wydacie te cztery dychy na książkę, to na trochę Wam wystarczy! W każdym antykwariacie znajdziecie tony klasyki za bezcen!

g)   Czytanie klasyki jest romantyczne.

CZYTANIE KLASYKI JEST PO PROSTU FAJNE.

Zapraszamy do udziału w akcji już w następnym roku szkolnym, a szczególnie na Narodowe Czytanie we wrześniu 2019r.

Organizatorzy: Ewa ichalak i Sylwia Wiśniewska