60. WSPANIAŁYCH

W cyklu 60. Wspaniałych nadszedł czas na nasze Wspaniałe Kobiety.

Dr Małgorzata Szymczak – nauczyciel historii,  wiedzy o społeczeństwie oraz historii i teraźniejszości

           

            W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących pracę rozpoczęłam w 1998 r. , zaraz po studiach historycznych. Nie były one dla mnie oczywistym wyborem, gdyż jestem absolwentką Technikum Ekonomicznego. Ale historią interesowałam się „od zawsze”.

            Pierwsze lata w szkole dla młodego nauczyciela to okres zbierania doświadczeń, budowania swojego warsztatu pracy. Były trudne. W pierwszych latach pracy uczyłam jednocześnie 16 klas. Zajęcia trwały do godz. 20.30. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że była to szkoła życia. Wkrótce po rozpoczęciu pracy w ZST  otrzymałam ofertę podjęcia pracy na uczelni. Przez kolejne 11 lat pracowałam równolegle w szkole i na Uniwersytecie. Tak jak i obecnie. W 2007 r. obroniłam pracę doktorską dotyczącą historii kobiet i stereotypów. Do dziś jest to obszar moich badań naukowych.

            Łączenie pracy w szkole i na uczelni jest dla mnie niezwykle inspirujące i pozwala na przenoszenie doświadczeń z obu tych środowisk. Wielką radość i satysfakcję dają mi uczniowie zafascynowani historią, szukający rozwiązań wielu jej tajemnic. Z niektórymi spotykam się na uczelni, są moimi studentami, a nawet sami bronią doktoraty. Jestem z nich ogromnie dumna.

            Uczestniczę w wielu gremiach. Od 2020r. jest członkiem współpracującym z Komisją Dydaktyki Historii Polskiej Akademii Nauk,  biorę udział w pracach Sekcji Dydaktycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz jestem sekretarzem Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej.  Praca w szkole i na uczelni procentuje również przy udziale w projektach międzynarodowych dotyczących nauczania - między innymi we współpracy z Sächsischen Bildungsagentur Görlitz. Jestem współautorką kilkunastu podręczników historii oraz materiałów pomocniczych wydawnictwa Operon.

            Pasje dające mi wiele satysfakcji to fotografia i podróże. Fotografią zainteresowałam się wiele lat temu, ale kilka lat zajęło mi opanowanie warsztatu. Dziś mogę powiedzieć, że opłacało się uczyć. W 2010 r. moje zdjęcia znalazły się na autorskiej wystawie Fotomotif  Festival – Woda, a 2021r. otrzymałam złoty medal Fotoklubu RP za fotograficzną twórczość w IX Międzynarodowym Salonie Martwa Natura w Fotografii. Nagrodzoną pracę można obejrzeć w mojej galerii https://malgorzataszymczak.iportfolio.pl/

            I nie mogę nie wspomnieć o kotach. Moich domowych – Tofiku i Fince oraz 15 bezdomniakach, którymi opiekuję się od lat.