60 WSPANIAŁYCH

Czas na trzecią odsłonę cyklu 60. Wspaniałych. Tym razem prezentujemy kadrę kierowniczą naszej szkoły.

Pani Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz przez długie lata pracowała jako nauczyciel języka polskiego. Bardzo dbała o czystość mowy polskiej, a także kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży i szacunek do historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego naszego państwa. Zawsze miała bardzo dobry kontakt z uczniami, mimo że była nauczycielem wymagającym i konsekwentnym. Jej kompetencje zostały docenione przez ówczesnego dyrektora Jacka Karbownika, który zaproponował jej stanowisko wicedyrektora. W stosunku do nauczycieli zawsze była wymagająca, jako priorytet stawiała bezpieczeństwo i dobro młodzieży. Jako dyrektor ZST dbała o kształtowanie w uczniach postaw moralnych i obywatelskich, tożsamości narodowej, poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, tradycji narodowych, regionalnych i lokalnych, wpajanie szacunku do symboli narodowych i munduru, rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za losy ojczyzny.

Po objęciu stanowiska dyrektora kontynuowała i poszerzała kooperację z wojskiem, rozwijając innowację klas mundurowych, zacieśniła współpracę z jednostkami wojskowymi. Widząc braki kadrowe na rynku pracy, otworzyła nowe kierunki nauczania: technik gazownictwa i technik geolog. Tym samym nawiązała współpracę i pozyskiwała fundusze z zakładu pracy PGNiG Nafta. Wspierała nauczycieli w organizacji konkursów i olimpiad, w tym w ogólnopolskiej olimpiadzie geologicznej, której jedna z edycji odbyła się w Zespole Szkół Technicznych.

Dyrektor Pernal-Wyderkiewicz niejednokrotnie podejmowała odważne decyzje dotyczące losów szkoły. Była asertywna i kreatywna. Jej niezłomna postawa została doceniona na szczeblu regionalnym w konkursie Gazety Lubuskiej na Lubuszanina Roku 2014. Wkrótce potem została zaproszona do piastowania stanowiska wicekuratora w Lubuskim Kuratorium Oświaty, którą to funkcję pełni po dziś dzień.