JUBILEUSZ 60-LECIA ZST

31 marca 2023 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się uroczystość jubileuszu Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, dawni i obecni pracownicy szkoły, absolwenci, przedstawiciele rodziców oraz uczniów ZST.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili między innymi: Prezydent Miasta Zielona Góra P. Janusz Kubicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zielone Góra  P. Tomasz Sroczyński, Wicekurator P. Katarzyna Pernal – Wyderkiewicz, przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze starszy wizytator P. Krzysztof Słapczyński, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych P. Jarosław Skorulski, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych P. Lidia Gryko, dyrektor Instytutu Historii UZ dr hab. Robert Skobelski, prof. dr hab. Bogumiła Burda, wiceprezes Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego P. Mirosław Zelisko. Obecni byli także przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą, 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim, dyrektorzy zielonogórskich szkół i placówek oświatowych, ODN-u w Zielonej Górze oraz CUW-u.

Goście otrzymali słodki upominek w postaci pierniczka z nazwą i logo szkoły oraz egzemplarz monografii szkoły, autorstwa P. Małgorzaty Szymczak oraz P. Anny Roszak.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania hymnu państwowego, a kompania honorowa zaprezentowała krótki pokaz musztry. Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Technicznych P. Mariusz Kita, który przypomniał historię szkoły oraz przedstawił wizję rozwoju placówki. Jako kolejny wystąpił Prezydent Miasta P. Janusz Kubicki, składając całej społeczności szkolnej życzenia dalszych sukcesów. Prezydent wręczył nagrody dyrektorowi ZST P. Mariuszowi Kicie, wicedyrektor P. Romie Rypson – Goludzie oraz P. Lucynie Hoffman. Złotymi i srebrnymi medalami odznaczeni zostali P. Roma Rypson -  Goluda, P. Anna Roszak, P. Jarosław Ciągło, P. Elżbieta Markiewicz, P. Beata Jóźwiak, P. Ines Fronczyk – Zelisko, P. Ewa Michalak, P. Edyta Polewska oraz P. Jolanta Jenek.

List od Lubuskiej Kurator Oświaty P. Ewy Rawy odczytała Wicekurator P. Katarzyna Pernal – Wyderkiewicz. Następnie przypomniała, że przez wiele lat nie tylko pracowała w ZST, ale także kierowała placówką. Gratulacje i życzenia dla całej społeczności szkoły przekazali także: przewodnicząca Rady Rodziców P. Agnieszka Górczyńska, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Michał Borowczak, w imieniu absolwentów P. Grzegorz Biszczanik, przedstawiciel NBP P. Przemysław Goździejewicz oraz w imieniu Instytutu Historii UZ prof. dr hab. Bogumiła Burda.

Po części oficjalnej przyszła kolej na występy artystyczne naszych uczniów. Jako pierwsi wystąpili Jerzy Graczyk (ZST) oraz Karina Plezia  (LO nr 1) zaprezentowali tańce standardowe: walc angielski oraz fokstrot. Następnie zaprezentowali się tancerze Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca: Hanna Nowak, Karol Kowalczyk, Kacper Pęksa – Meyer (wszyscy ZST) oraz Zuzanna Niedźwiecka (V LO). Umiejętności wokalne zaprezentowała Martyna Sierocka w utworze „Pół kroku stąd”. Następnie sceną zawładnęła niezwykle utalentowana rodzina. Karolina Lachowicz (saksofon) wraz ze swoją mamą, P. Jolantą Duszeńko – Lachowicz (altówka) wykonały utwór „Lily was her”. Ponownie Karolina, tym razem z siostrą Klarą zaśpiewały piosenkę „Wcale nie, ależ tak” z musicalu „Annie Get Your Gun”. I w końcu trzy panie zaprezentowały utwór instrumentalny z „Piratów z Karaibów”, zagrany na saksofon, altówkę i skrzypce.

Kolejnym punktem programu była Jerusalema w wykonaniu uczniów klas mechanicznych, elektrycznych, logistycznych i automatycznych wspieranych przez P. Edytę Polewską, P. Lucynę Hoffman oraz… dyrektora P. Mariusza Kitę. Trzeba także zaznaczyć, że P. Polewska wytrwale przygotowywała tancerzy od dwóch miesięcy.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przedstawienie przygotowane przez P. Elżbietę Markiewicz i P. Lucynę Hoffman. Uczniowie dzięki wehikułowi czasu przenieśli nas w przeszłość, by następnie znaleźć się w przyszłości. Wracając do naszych czasów, przez przypadek zabrali ze sobą kolegów sprzed lat. Dzięki pomocy P. Krzysztofa Rogowskiego oraz P. Pawła Bachmana udało się Kacprowi, Karolinie i Mai szczęśliwie odesłać przybyszów w ich czasy. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie: Kacper Jabłoński, Karolina Kur, Maja Urbanowska, Zuzanna Kita, Michalina Bębenek, Michał Mazuro, Sergiusz Smoter, Kaja Przygocka, Martyna Szpak, Aleksandra Kornalska, Michał Borowczak, Przemysław Siwek oraz Nikodem Piotrowski.

Całość uroczystości prowadzili P. Lucyna Hoffman oraz absolwent ZST Jakub Hoffman, zaś nad oprawą muzyczną i wizualną opiekę sprawował Mateusz Rutkowski, również absolwent naszej szkoły. Nad scenariuszem czuwały P. Elżbieta Markiewicz, P. Lucyna Hoffman, przy wsparciu P. Romy Rypson – Goludy i P. Ewy Michalak. Organizacją poczęstunku oraz powitaniem gości zajęła się P. Ines Fronczyk – Zelisko, wspierana przez P. Iwonę Filar. Wystawę dawnych zdjęć przygotowały P. Jolanta Jenek i P. Aleksandra Busz – Rabęda, zaś P. Sylwia Wiśniewska oraz P. Magdalena Cicha zaopiekowały się kronikami szkolnymi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom oraz uczniom, zaangażowanym w organizację uroczystości oraz sponsorom imprezy: Miastu Zielona Góra, firmie ACC Service, Zielonogórskiemu Rynkowi Rolno-Towarowemu S.A., firmie Toyota, Radzie Rodziców.