60-LECIE w MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ

Dzisiaj w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Zespołu Szkół Technicznych, który mieści się przy ul. Wrocławskiej. – Chciałbym państwu podziękować i pogratulować za ciężką pracę i wkład w rozwój miasta – podkreślał prezydent Janusz Kubicki nagradzając zasłużonych pracowników szkoły. #MiastoZG
Piątkowe spotkanie miało podniosły charakter, ale warto podkreślić, że nie zabrakło również wielu ciekawych historii, uśmiechów i szczerych podziękowań.
– 60 lat to piękny jubileusz! Ale mam nadzieję, że spotkamy się ponownie za kolejne 60 lat – mówił z uśmiechem Janusz Kubicki. – Chciałbym serdecznie podziękować dyrekcji i nauczycielom za wspaniałą pracę z naszą młodzieżą. Państwa szkoła ma bogatą historię i musimy pamiętać, że na przestrzeni wszystkich tych lat wielu jej uczniów i absolwentów wniknęło w struktury miasta i przyczyniło się do jego rozwoju!
Podczas uroczystości zasłużonym pracownikom placówki wręczono nagrody prezydenta Zielonej Góry. Złote medale z rąk włodarza miasta otrzymała Roma Rypson-Goluda, Anna Roszak oraz Jarosław Ciągło. Z kolei srebrne krążki powędrowały do Edyty Polewskiej, Ewy Michalak, Ines Fronczyk – Zelisko, Beaty Jóźwiak, Elżbiety Markiewicz i Jolanty Jenek.
Wykształcenie i realne umiejętności
Nagrodzona wicedyrektor Roma Rypson – Goluda tłumaczy, że w Zespole Szkół Technicznych najważniejsze jest, aby uczniowie otrzymali odpowiednie wykształcenie. – To jest dla nas wszystkich na pierwszym miejscu. Naszym celem jest wyposażenie młodzieży w konkretne umiejętności i przygotowanie do zawodu – podkreśla.
Okazuje się, że obecnie do placówki uczęszcza ok. 490 młodych osób, kadra nauczycielska liczy zaś 51 pedagogów. W swojej ofercie edukacyjnej szkoła posiada kilka cennych na rynku pracy zawodów.
– Największą popularnością cieszy się mechanik, elektryk, ale też logistyk. Od trzech lat rozwijamy również kierunek mechanik lotniczy. Myślę, że jest on atrakcyjny i przyszłościowy, szczególnie że na Uniwersytecie Zielonogórskim rusza inżyniera lotnicza. To szansa na zdobycie wykształcenia niespotykanego w innych szkołach w naszym województwie - zaznacza Rypson – Goluda. I dodaje, że placówce zależy, aby młodzi ludzie zostawali w naszym województwie i wspierali rozwój regionu.
Odwiedzając siedzibę ZST od razu rzuca się w oczy fakt, że część uczniów ubrana jest w mundury. – Od 15 lat prowadzone są u nas zajęcia z innowacji wojskowej, na które mogą się zapisać chętne osoby. To jest m.in. nauka pierwszej pomocy, zielona taktyka czy też podstawy strzelectwa. Raz w miesiącu uczniowie odwiedzają również jednostkę wojskową, gdzie przechodzą szkolenie pod okiem żołnierzy – wyjaśnia Krzysztof Rogowski, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Miła atmosfera
Jak podkreślają sami uczniowie ZST w ich szkole panuje miła atmosfera. – Mamy tu dużo fajnych osób, a co ważne także ciekawe zajęcia dodatkowe – twierdzi Nikodem Piotrowski z trzeciej klasy technika mechanika lotniczego. On sam nie ukrywa, że wybrał tę szkołę ze właśnie ze względu na ten kierunek. – Jest unikalny, ciężko byłoby znaleźć coś podobnego, gdzie indziej – dodaje.
Jego kolega Michał Borowczak chciałby dostać się na kurs pilotażu awionetki. – Wierzę, że szkoła mi w tym pomoże. Tutaj nikt nie traktuje cię, jak liczby w statystykach. Nauczyciele mają indywidualne podejście do uczniów i dlatego bardzo mi się tu podoba – podkreśla.
19 kwietnia, w godz. 9.00 – 15.00, w Zespole Szkół Technicznych odbędzie się Dzień Otwarty, na który zaproszeni są wszyscy pragnący poznać placówkę z bliska. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie pracowni zawodowych, lekcje pokazowe, konkursy, pokaz sprzętu wojskowego, wystawę fotografii oraz foodtrucki.

Wpis umieszczony na FB Urzędu Miasta Zielona Góra LINK