21 LUTEGO – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r.  Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.                        

Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta i przy współpracy z UZ przeprowadziła Potyczki Językowe 2023 na lekcjach języka polskiego. Miały one charakter quizu, a uczniowie musieli odpowiedzieć na 40 pytań z zakresu stylów językowych, odmiany nazw mieszkańców  miejscowości, np.: Nowo Kramsko. Sprawdzana była również wiedza ze znajomości tekstów kultury. Młodzież musiała rozpoznać z jakiego utworu pochodzą przedstawione cytaty i uporządkować je w odpowiedniej kolejności. Nie było to zbyt trudne zadanie, ponieważ fragment wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza…” jest śpiewany przez Sanah, bardzo popularną piosenkarkę młodzieżową. Uczniowie bawili się wyśmienicie  rozwiązując quiz językowy, poznając jednocześnie zawiłości języka polskiego. Mistrzynią tegorocznego konkursu została Kinga Miller z klasy IV ELP.

Serdecznie dziękujemy klasom za udział i zapraszamy na kolejną edycję już za rok!

Ines Fronczyk Zelisko i Ewa Michalak