OBCHODY 104. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

W piątek 16 grudnia 2022 r. uczniowie z  klas  1LB, 3MM, 4LAG tradycyjnie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim podczas miejskich obchodów upamiętniających 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Już 23 października nasza młodzież uczciła pamięć Dowódców walczących o powrót ziem zachodnich w granice Polski podczas uroczystej Mszy św. w Kościele Podwyższenia Krzyża przy ulicy Aliny, a 7 listopada odnajdywała groby Powstańców pochowanych na zielonogórski cmentarzu, by zapalić symboliczny znicz. Poczet  sztandarowy ZST  w składzie Kuba Mataczyna, Julia Furtok, Karolina Kur oraz uczniowie klas mundurowych Kacper Jabłoński,  Michał Borowczak, Przemysław Siwek, stanowili asystę podczas piątkowej Mszy św. za Ojczyznę i Bohaterów o godz. 10. 00 w kościele  p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze. To zbrojne wystąpienia z 27 grudnia 1918 roku było niezwykle ważne dla ludności lokalnej, jak i mieszkańców całego kraju. Niepodległościowe działania początkowo objęły Poznań, a następnie całą Wielkopolskę, decydując ostatecznie o włączeniu jej w granice II Rzeczypospolitej.

Uczestnicy obchodów udali się  na spotkanie patriotyczne pod pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego i tablicę pamiątkową poświęconą Żołnierzom Powstania Wielkopolskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez gości  i wciągnięciu flagi narodowej na maszt złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uroczystość zakończona została wspólnym odśpiewaniem Roty przez zgromadzonych. To już kolejne upamiętnienie współtwórców Polskiej Niepodległości.

Opiekunowie: Ewa Michalak i Patryk Gaertner