ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2021

,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym”  (Arthur Schopenhauer)

Corocznie, od 1950 r., 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji  Zdrowia  obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia „Budowanie  sprawiedliwszego i  zdrowszego  świata dla wszystkich”. Tegoroczne hasło związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2 . Obecna sytuacja epidemiologiczna podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia i dostępu  do leczenia. Zwraca uwagę na   konsekwencje ekonomiczne oraz społeczne będące efektem panującej pandemii. W tym okresie w sposób szczególny powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.          

Dbałość o zdrowie psychiczne nabiera szczególnego znaczenia w okresie długotrwałej pandemii. Długotrwały stres, lęk o zdrowie własne i najbliższych, długotrwała izolacja, przemęczenie to tylko niektóre skutki, które w konsekwencji prowadzić mogą do zaburzeń w sferze emocjonalnej i psychicznej. Ważne jest aby odpowiednio wcześnie zwrócić się o pomoc gdyż wczesne podjęcie leczenia jest warunkiem jego skuteczności. Niestety wciąż w przypadku chorób psychicznych czy zaburzeń w polskim społeczeństwie funkcjonują stereotypy, które sprawiają, że wielu chorych wstydzi się szukać pomocy u psychologów i psychiatrów.

Dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętając o profilaktyce zdrowia psychicznego uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty podpowiadające jak zadbać o swój dobrostan.

Dowiedz się więcej klikając w poniższy LINK

Znajdziesz tu ważne informacje o formach wsparcia i możliwościach uzyskania pomocy dla siebie lub bliskich Tobie osób w sytuacjach złego samopoczucia psychicznego.

Jolanta Jenek, Ines Fronczyk Zelisko - Szkolny Zespół Wychowawczy i Profilaktyki