ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI 2020

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tegorocznej akcji „Szkoła pamięta”, w której wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. Dnia 23 października na Zielonogórskiej Nekropolii czwartoklasiści ZST zapalili biało-czerwone znicze pod pomnikiem ofiar drugiej wojny światowej. Uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej, ofiar miejsc sowieckich kaźni Starobielska, Kozielska, Ostaszkowa i Katynia przy pomniku Golgota Polaków  Młodzież ZST utworzyła symboliczny łańcuch jedności i pamięci.  Wspominanie poległych i zmarłych w czasach wojennej apokalipsy polegało nie tylko na rozmowie uczniów o tych wydarzeniach opowiadanych wcześniej przez dziadków. Także czytanie fragmentów literatury wojennej, dokumentów świadków hitlerowskich zbrodni, źródeł związanych z historią naszego regionu stało się inspiracją do refleksji o przeszłości.

Celem takich akcji jest zachowanie w pamięci bohaterów naszej wolności – wpisanych w historię nie tylko naszej „małej ojczyzny”, ale także ogólnonarodowej.

Ewa Michalak i Roma Rypson-Goluda