"Życie przedstawiać jakim jest"
Władysław Stanisław Reymont w 75 lecie śmierci.
Wystawa 11-15 grudnia 2000 r.
Scenariusz : Mirosława Sobecka
Wykonanie : Mirosława Sobecka, Sylwia Wiśniewska
Na wystawie pokazano : powieści Reymonta, recenzje filmów, plakaty filmowe, sprzęty i ubrania chłopskie wypożyczone z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.
Celem wystawy była popularyzacja dorobku Wł. St. Reymonta - noblisty z roku 1924. Udało się w szkolnej klasie wprowadzić atmosferę chłopskiej chaty dzięki wyeksponowaniu sprzętów codziennego użytku ze skansenu w Ochli. Zwiedzający mogli obejrzeć kobiece ubiory - bajecznie kolorowe zapaski, oplecki, chusty. Chlebem ze smalcem domowej roboty częstowała wszystkich ubrana w łowicki strój Agnieszka Szpakowska. Po obejrzeniu wystawy można było obejrzeć fragmenty filmu "Chłopi" w reż. Jana Rybkowskiego i posłuchać ludowej muzyki. Oprócz cieszącej się dużym powodzeniem wystawy, Rok Reymontowski w naszej szkole zakończył się konkursem literacko-czytelniczym pt. "A co Ty wiesz o "Chłopach"?

"Norwid bezdomny"
Cyprian Kamil Norwid - w 180 rocznicę urodzin Poety
Wystawa 30.10-6.11. 2001 r.
Scenariusz : Mirosława Sobecka
Wykonanie : Mirosława Sobecka, Sylwia Wiśniewska, Ewa Michalak.
Celem wystawy było wzbudzenie refleksji nad recepcją twórczości jednego z najwybitniejszych i niełatwego w odbiorze poety. Niedoceniany za życia, nie drukowany, dopiero po śmierci zaczął być wymieniany jako kolejny wieszcz - zwracający się ze swoją twórczością do "późnych wnuków". Różnorodność eksponatów na wystawie wskazać miała odbiorcy specyfikę twórczości Norwida u którego poezja, dramat, proza łączyły się z malarstwem, rysunkiem, grafiką. Autor sam mówił o sobie: "Ja całe życie moje jedną ręką pisałem, drugą zaś kreśliłem rzeczy sztuki".
Na wystawie pokazano: różne wydania poezji Norwida (część ze zbiorów własnych inne wypożyczone z WiMBP im. C.K. Norwida w Zielonej Górze), fotokopie autografów, opracowania krytyczne twórczości, portrety twórcy, fotokopie grafik, rysunków, akwareli artysty, fotosy z przedstawień teatralnych.
Imprezami towarzyszącymi były: Gawęda o Norwidzie w wykonaniu szkolnego koła teatralnego "Komedianci" oraz konkurs o życiu i twórczości C.K. Norwida.
Historia Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Wystawa 25.03-05.04.2002
Scenariusz: Mirosława Sobecka
Wykonanie: Mirosława Sobecka, Sylwia Wiśniewska, Ewa Michalak
Na wystawie pokazano: literaturę dotyczącą teatru, fotosy, programy teatralne, plakaty (ze zbiorów własnych i wypożyczone z Teatru), modele scenografii, projekty kostiumów, kostiumy teatralne, lalki: kukły, pacynki, marionetki), rekwizyty teatralne - wypożyczone z Teatru Lubuskiego.
Wystawa zorganizowana została z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, wiodącym tematem była historia Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego działającego w Zielonej Górze już ponad 50 lat. Na wystawie nożna było zapoznać się z dziejami teatru, poznać nazwiska aktorów i reżyserów, obejrzeć fotosy z wielu spektakli, przeczytać recenzje sztuk wystawianych dawno i tych najnowszych. Szkolna świetlica zmieniła się na kilka dni w mały teatr, w którym kostiumy, lalki i rekwizyty stwarzały niezwykłą atmosferę odmienności. Dodatkową atrakcją Szkolnych Dni Teatru była możliwość obejrzenia Serenady wg S. Mrożka, w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego Komedianci.
W kręgu tradycji - z historii teatru antycznego
Wystawa 14.04.-17.04.2003 r.
Scenariusz: Mirosława Sobecka
Wykonanie: Ewa Michalak, Mirosława Sobecka, Anna Przemyślańska, Sylwia Wiśniewska
Na wystawie pokazano: literaturę dotyczącą teatru antycznego, fotosy, plakaty teatralne, wykonane przez uczniów ilustracje i makiety przedstawiające budowę teatru greckiego, maski komedii i tragedii. Sporządzono kalendarium rozwoju dramatu, przedstawiono podobizny i życiorysy słynnych tragików. Na wystawie znalazły się również nawiązania i konteksty - teksty wierszy poetów współczesnych, obrazy nawiązujące do antyku. W grecki klimat wprowadzały zwiedzających plakaty przedstawiające śródziemnomorskie pejzaże.
Podstawowym celem wystawy było ukazanie genezy teatru, u którego źródeł stoi ceremoniał religijny. Uświadomienie oglądającym, że antyk pozostawił nam zbiór wątków i fabuł, których jednostkowe dzieje mają być podstawą do uogólnienia ludzkiej egzystencji, krajobrazów archetypicznych sytuacji. Zilustrowanie ekspozycji toposami uświadomić miało trwały wpływ antyku na kulturę następnych epok. Wyrażający się częstym korzystaniem z motywów opisanych przez starożytnych, przez pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Do materiałów wystawienniczych należały również pozycje ilustrujące architekturę grecką i rzymską - zarówno książkowe jak i plakaty.
Ekslibris - godło bibliofila
Wystawa 16.05.-20.05.2003 r.
Scenariusz: Mirosława Sobecka
Wykonanie: Mirosława Sobecka, Sylwia Wiśniewska
Na wystawie pokazano: ponad 100 ekslibrisów ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, wśród nich były prace z teki poświęconej powstaniu Solidarności i jej działaczom(L. Wałęsa, A. Gwiazda, Z.Bujak); kolejna teka zawierała prace poświęcone Mikołajowi Kopernikowi i astronomii; były też ekslibrisy zielonogórskich artystów plastyków, książki poświęcone tematyce ekslibrisu, wiele z nich pochodziło z limitowanych serii bibliofilskich, bogato ilustrowane katalogi z biennale ekslibrisu, książki poświęcone kolekcjom tematycznym np. Sacrum. Ekslibris i małe formy graficzne, Ekslibris satanistyczny w zbiorach Józefa Czosnyki, Ekslibris muzyczny, Ekslibrisy łodzian, Polski ekslibris dawny. W gablotach dla zilustrowania techniki pracy artysty znalazły się miedziane matryce i klocki drzeworytnicze.
Celem wystawy było podsumowanie realizowanego w ciągu projektu w ramach którego uczniowie zapoznawali się ze znakiem własnościowym książki. Jego podsumowaniem oprócz wystawy było spotkanie autorskie z panem Stanisławem Parą - znanym zielonogórskim artystą plastykiem specjalizującym się w sztuce ekslibrisu oraz rozwiązanie ogłoszonego konkursu na ekslibris dla biblioteki z okazji 40 lecia szkoły.

Witold Gombrowicz 1904-1969
Wystawa 17.06-22.06.2004
Scenariusz: Mirosława Sobecka
Wykonanie: Mirosława Sobecka, Sylwia Wiśniewska
Na wystawie pokazano: książki Witolda Gombrowicza i o Gombrowiczu, artykuły prasowe omawiające twórczość i losy pisarza, prezentację multimedialną, projekcje wideo, plakaty filmowe i teatralne.
Celem wystawy było przybliżenie sylwetki pisarza, jednego z najwybitniejszych polskich twórców. Wystawa odbyła się w pracowni multimedialnej biblioteki szkolnej - nie bez przyczyny. Wykorzystano, bowiem środki techniczne w szerszym niż zazwyczaj zakresie. Zwiedzający mogli obejrzeć na komputerach prezentację multimedialną wykonaną przez jednego z uczniów na temat pisarstwa Gombrowicza, obejrzeć na wideo spektakl teatralny Ferdydurke oraz wykład telewizyjny prowadzony przez dr hab. Stefana Chwina pt. Ferdydurke czyli wielki traktat o formie.
Święto Niepodległości
11 Listopada 1918
Wystawa 05 - 15 listopada 2004
Scenariusz: Mirosława Sobecka
Wykonanie: Mirosława Sobecka, Sylwia Wiśniewska
Na wystawie pokazano: Plakaty o tematyce niepodległościowej, portret Marszałka ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, ryciny z podobiznami Marszałka, kopie dokumentów żołnierskich z tego okresu, kalendarium wydarzeń, fotografie i artykuły z prasy, kopie rozkazów Marszałka, wizerunki umundurowania, cytaty, wiersze. Film pt. Drogi do niepodległości.
Celem wystawy było ukazanie w przystępnej formie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszej państwowości - narodzin państwa polskiego, po okresie zaborów. Ukazanie roli marszałka Piłsudskiego w tym procesie. Wystawa odbywała się w świetlicy szkolnej, młodzież mogła w ramach lekcji wychowawczej lub historii obejrzeć film pt. Drogi do niepodległości.

Historia hymnu narodowego
Wystawa 09.11-12.11.2005
Scenariusz: Mirosława Sobecka
Wykonanie: Mirosława Sobecka, Sylwia Wiśniewska
Na wystawie pokazano: książki mówiace o historii Polski, szczególnie o polskich symbolach narodowych i historii hymnu, materiały dotyczące autora hymnu, bogato ilustrowane dzieje legionów, audycję wideo.
Celem wystawy było ukazanie historii powstania hymnu i jego znaczenia dla kolejnych pokoleń Polaków. Był hymn, bowiem od samego początku odzwierciedleniem wiary w odrodzenie państwa. W tekscie wyrażał wolę walki o niepodległość Rzeczypospolitej, budził wiarę w odrodzenie Polski, głosił ideę powrotu do wydartej przemocą ojczyzny. Z ekspozycji korzystali nauczyciele historii przeprowadzając tam zajęcia, odbywały się również lekcje wychowawcze.
Polski plakat filmowy 1970 -1980
Wystawa 03. września - 10 grudnia 2007
Scenariusz i wykonanie: Mirosława Sobecka
Na wystawie pokazano: 17 plakatów filmowych z lat siedemdziesiątych, pochodzących ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Celem wystawy było ukazanie plakatu jako graficznego dzieła sztuki, zapoznanie widza z twórczością artystów tej miary co Franciszek Starowieyski, Eryk Lipiński, Andrzej Pągowski. Pokazanie roli plakatu wtedy, kiedy jeszcze prowokował do refleksji, skłaniał do odczytywania zawartych w nim znaczeń, a nie był tylko efektowną formą reklamy kolejnego kasowego hitu.


"Od słowa do słowa"
Poezja Ziemi Lubuskiej Wystawa
14-20 listopada 2007
Scenariusz i wykonanie: Mirosława Sobecka
Na wystawie pokazano: tomiki poetyckie poetów regionu, fotosy, plakaty reklamujące Czwartki Lubuskie w WiMBP im. C.K.Norwida, plakaty promujące książki poetyckie wybranych twórców, zaproszenia, informatory dot. imprez kulturalnych i stowarzyszeń poetyckich, teksty wierszy poetów różnych pokoleń.
Celem wystawy było przybliżenie uczniom sylwetek i twórczości poetów naszego regionu, zapoznanie z formami życia kulturalnego takimi jak: spotkania poetyckie, Czwartki Lubuskie, promocje książek poetyckich, działalnośc stowarzyszeń poetów w naszym mieście. Na wystawie zaprezentowano m.in. twórczośc Janusza Koniusza, Mieczysława Warszawskiego, Henryka Szylkina, Czesława Sobkowiaka oraz poetek Katarzyny Jarosz-Rabiej i Ewy Andrzejewskiej. Uczniowie i uczestnicy X Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, któremu wystawa towarzyszyła, mieli możliwość obejrzenia książek poetyckich i przeczytania wybranych wierszy.


Impresjoniści
20.01.-30.03.2008
Scenariusz i wykonanie: Mirosława Sobecka
Na wystawie pokazano: reprodukcje obrazów twórców impresjonizmu: C.Monet, E.Manet, V. van Gogh, M.Archer, P.Kroyer.
Celem wystawy było przybliżenie uczniom sylwetek i twórczości impresjonistów. Próba odpowiedzi na pytanie, czym był impresjonizm i jaką rolę odegrał w historii sztuki. Każda reprodukcja opatrzona została opisem dotyczącym jej twórcy.
Zespół Szkół Technicznych.
45 lat szkolnictwa zawodowego
Wystawa promująca szkołę w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze
Scenariusz i wykonanie: Mirosława Sobecka
Na wystawie pokazano: archiwalne zdjecia z historii szkoły, fotografie ilustrujące różne obszary dzisiejszego życia szkoły, fotografie dotyczące działalności biblioteki szkolnej oraz ofertę edukacyjną skierowaną do przyszłych uczniów.
Celem wystawy było przybliżenie oglądającym charakteru szkoły, jej historii i codzienności oraz mozliwości i perspektyw kształcenia zawodowego. Służyć temu miało zilustrowanie poszczególnych zakresów działania fotografiami z dołączonym krótkim opisem. Użyto również wycinków prasowych z sylwetkami absolwentów (m.in. wywiad z Andrzejem Huszczą), historię szkoły pomagały pokazać medale i miniaturowy model wagonu produkcji dawnego ZASTALU.
Wystawa reprodukcji obrazów Vincenta van Gogha
Scenariusz i wykonanie:S. Wiśniewska, R. Łado
Każdego roku biblioteka szkolna ma propzycję dla zainteresowanych malarstwem. W tym roku szkolnym 2008/2009 proponujemy wystawę reprodukcji obrazów Vincenta van Gogha, holenderskiego malarza, którego twórczość należy do kierunku zwanego postimpresjonizmem. Wystawa jest warta zobaczenia ze względu na wartość artystyczną.
Postimpresjoniści kontynuowali kolorystyczne poszukiwania, a zarazem odrzucili wiele zasad pierwotnego impresjonizmu. Starali się uwolnić obraz od naśladownictwa natury, kładli nacisk na autonomiczność dzieła malarskiego. Dla wielu artystów postimpresjonizm był punktem wyjściowym w dążeniu do własnego stylu między innymi dla Vincenta van Gogha.
Kolor u van Gogha był środkiem do wyrażenia wewnętrznych przeżyć w stopniu o wiele większym niż u innych artystów. Jest on obecnie uznawany za najwybitniejszego malarza holenderskiego od czasów Rembrandta. Obrazy van Gogha nie podobały się jednak ówczesnej publiczności, która odbierała je według własnych, odmiennych kryteriów estetycznych, dzis uznawany jest za księcia wśród całej artystycznej bohemy przełomu i początku niezwykle burzliwego XX w.

"CHOPIN W XXI WIEKU?..TAK!..JESZCZE BARDZIEJ NA CZASIE!.."
Nigdy czarowniejszą pieśnią
Nie kusiła Odysa syrena...
Gdyby fiołki i konwalie
Zamiast pachnąć grać umiały,
Byłaby to muzyka Chopena.
(Nonsens - LEOPOLD STAFF-1949r.)
Scenariusz i wykonanie Sylwia Wiśniewska i Ewa Michalak
Każdego roku biblioteka szkolna ma propozycję dla zainteresowanych, w tym roku przedstawiamy wystawę poświęcona postaci Fryderyka Chopina. W 2010 roku obchodzimy jego 200-rocznicę urodzin. Aby w pełni dostrzec związki osobistej i artystycznej biografii Chopina z jego epoką, trzeba uwzględnić dwie główne perspektywy. Pierwsza z nich - to wymiar historycznych zdarzeń w kręgu których żył Chopin, i których konsekwencje zaważyły na jego losach. Perspektywa druga - to krąg zastanych zjawisk artystycznych, stylów i towarzyszących im idei estetycznych, które nieustannie wywierały wpływ na jego twórcze wybory, począwszy od lat nauki aż po lata dojrzałe. Ów drugi krąg obejmuje nie tylko dzieła i ideologie, lecz również galerię wybitnych osobowości, z którymi stykał się Chopin na przestrzeni swego życia i które miały pozostawić znaczące ślady nie tylko w jego osobistej biografii, lecz także w twórczości i postawie estetycznej.

|
|
|
|